Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Biznis logika KHL v Poprade

24.10.2011, 09:00 | Branislav Sobinkovič | © 2011 News and Media Holding

Názor | Pomoc hokeju otvára brány do svojrázneho biznisu s Ruskom

  • Tlačiť
  • 4

Tagy

hokej, Názory

sobinkovic_komentar

Rusi hokej zbožňujú a Slováci tiež. Bol ich výkladnou skriňou už v časoch za železnou oponou, keď sa oba národy nemali veľmi čím chváliť. Muži s hokejkami prinášali úspech a sebavedomie, ktoré vtedy chýbalo.Taktika rozdávať ľuďom chlieb a hry nie je ničím novým. Keď ju Vladimir Putin na sklonku svojho prvého prezidentského pontifikátu oprášil, zabrala.

Ruskí oligarchovia vlastnili športové kluby po západnom svete, ktoré slávili úspech. A tým doma pomáhali zahrievať kotol národnej hrdosti, vďaka ktorej si V. Putin udržiaval moc nad obrovskou krajinou a jej prírodnými zdrojmi.

Podobnou stratégiou bola vytvorená aj KHL. Hokejová liga, ktorá sa od začiatku stala po NHL druhou najlukratívnejšou na svete. Vďaka jej hlavnému sponzorovi, plynárenskému gigantu Gazpromu.

Táto Kremľom ovládaná firma reálne riadi KHL prostredníctvom svojich peňazí a vplyvu. A stále rozširuje svoje teritórium, do ktorého nedávno pribudla nová vlajka. Popradský klub HC Lev Poprad. Veci videné optikou možnosti získania zákaziek na nedozernom trhu vďaka ochrannej ruke firmy, ktorá je jeho najväčším hráčom, dáva popradskému projektu logiku. Jej optikou sa dajú pochopiť motívy, ktoré za pár mesiacov spustili vytvorenie najbohatšieho hokejového klubu v Česku a na Slovensku.

Kuloárne hlasy dokonca hovoria o tom, že Gazprom dal niektorým firmám podmienku typu: Ak si chceš udržať v Rusku zákazky, časť peňazí, ktoré z nich zarobíš, investuj do hokeja.

Tieto chýry boli všetkými zainteresovanými popreté a ako prioritný záujem je uvádzaná vášeň pre hokej a snaha pomôcť regiónu.

Či podpora klubu z KHL vytvorí taký úspešný lievik k ruským zákazkám, že vráti peniaze investované do jeho vytvorenia a fungovania, ukáže čas. Zatiaľ môže fanúšik chodiť na zápasy, aké sa v tunajších pomeroch vídavajú málokedy. A tí, čo si k novovytvorenému klubu začnú budovať citový vzťah, musia len dúfať, že ich miláčikovi raz nespadnú nohavice. Gumičky, ktorými držia pokope, sú totiž natiahnuté z riadnej diaľky.

Viac o KHL v Poprade čítajte v aktuálnom vydaní TRENDU č. 42.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Desať dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy hokej, Názory