Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Biznis logika KHL v Poprade

24.10.2011 | Branislav Sobinkovič

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

24.10.2011 | parlare

Nesúhlasím s tým, že ruskí oligarchovia ako vlastníci klubov v zahraničí „doma pomáhali zahrievať kotol národnej hrdosti“. Tento trend investícii v zahraničí sa rozbehol ešte pred nástupom Putina a mnohí fanúšikovia sa pýtali, prečo tí oligarchovia neinvestujú do športu doma. Cieľ vlastnenia klubov v zahraničí bol pritom jasný: umiestniť pochybné príjmy z obdobia jelciniády v cudzine. Je preto chvályhodné, že za Putina sa oligarchovia začali výraznejšie zaoberať aj domácimi súťažami.

Dosť pochybujem, že existuje podmienka investície v ruskom hokeji pre podnikanie v Rusku. Je totiž veľa podnikateľov, ktorí v ruskom hokeji neinvestovali a v RF podnikajú. Keby boli investície v hokeji takým jednoduchým lievikom ku kšeftom v RF, tak by sa o KHL uchádzala skutočne polovica Európy a škandidávske kluby by v KHL určite nechýbali. Aj veľké finančné skupiny zo Slovenska by každý rok obliehali vedenie KHL s prihláškami a nečakali by na príchod českých Levov z Hradca.

Ale predstava, že zisky z podnikania by mali slúžiť aj rozvoju niektorých spoločenských aktivít, nie je v podstate zlá myšlienka. V SR deficit podobných mecenášov cítiť. Chýba napr. národný futbalový štadión, okrem Žiliny nikto nespĺňa dokonca ani základné podmienky UEFA. To všetko napriek tomu, že aj na Slovensku sú veľké finančné skupiny, ktoré by čosi pre slovenský šport z vlastných ziskov mohli urobiť. Súčasná situácia pri budovaní štadiónov v SR a v športe vôbec nie je nič, čím sa možno chváliť. SR je občas na posmech aj štátom, na ktoré sa obvykle díva zvysoka. Celospoločenský význam športu sa pritom nedá spochybniť a aj v západnej Európe idú do športu významné investície.

Pokiaľ ide o budovanie vzťahu ku klubu, tak tu má síce Lev Poprad deficity, ale veľmi podobne to funguje i s klubmi v USA. Kluby kočujú podľa momentálnych rozhodnutí majiteľov – podstatné sú peniaze, nie vzťah fanúšikov ku klubu.

24.10.2011 | metropoly

V tejto sezone ma Slovan a Kosice vacsi rozpocet ako samotny HC Lev. Takze aky najbohatsi klub v SR ? a dokonca v ČR?

25.10.2011 | Hektor23

Takuto hlupost ste kde poculi?
Slovan ma rozpocet 4 miliony, Kosice 3 miliony eur.
Vsetky muzstva v slovenskej lige dohromady maju len o cosi vyssi rozpocet, nez ma HC Lev (15 vs. 12-14 milionov).

26.10.2011 | metropoly

Priznavam ... mal som neuplne info ...

predpokladam vsak ze vela financii HC Levu zhltne doprava.