Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Biznis s kvetmi: Prečo sú také drahé, keď po pár dňoch skončia v koši

15.05.2019, 05:16 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Nedávno sa vo vyše sto krajinách po celom svete oslavoval Deň matiek. Množstvo synov a dcér tak zašlo do kvetinárstiev, kde si za nemalé peniaze nechali pripraviť kyticu v rozmeroch, ktorá priamo úmerne odzrkadľuje ich vzťah k danej osobe. Podobná situácia nastáva aj vo februári, počas sv. Valentína. Potom sú tu ešte v priebehu roka rôzne narodeniny, meniny, svadby či výročia, ktoré okrem iného vyčarujú úsmev aj majiteľom kvetinárstiev. Z predaja kvetín sa stal relatívne slušný biznis.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy

kvety

Podľa obchodnej databázy OSN Comtrade dosiahol celosvetový export rezaných kvetín v roku 2017 hodnotu takmer 8,5 miliardy dolárov. V porovnaní s rokom 1995 ide o 46-percentný nárast, poukazuje britský portál BBC.

Asi nikoho neprekvapí, že najväčším dodávateľom a vývozcom kvetín bolo Holandsko. Po tomto dominantnom európskom štáte, ktorý ročne zodpovedá za takmer 3,7 miliardy dolárov dodaného voňavého tovaru, dopĺňajú päticu najväčších kvetinových dodávateľov rozvojové krajiny ako Kolumbia, Ekvádor, Keňa a Etiópia.

Kým Ekvádor dodáva najmä ruže a karafiáty, Thajsko poskytuje hlavne orchidey a Kolumbia dominuje na trhu s ľaliami a chryzantémami.

Najväčšími importérmi sú takmer výlučne vyspelé krajiny. Spojené štáty, Nemecko, Veľká Británia a Holandsko dovážajú kvety každý v priemere v hodnote okolo miliardy dolárov. Nemalé množstvo nakupujú aj Francúzi, Rusi a Japonci.

Neprehliadnite

Tlak počas sviatkov

Takmer všetky kvety zakúpené v rozvinutých krajinách sa dovážajú. Kým sa dostane odrezaná ruža k európskej mamičke/manželke/priateľke, je pravdepodobné, že cestovala v lietadle a chladničke naprieč kontinentmi. Keďže kvety rýchlo vädnú, musia byť prepravované a udržiavané v chladnom prostredí, čo je nákladné.

Rovnako je pravdepodobné, že ruža, ktorú bude držať, bude pochádzať od kenského pracovníka. Práve Keňa ovláda s 38 percentami najväčší trhový podiel s ružami v EÚ. Kenskí vývozcovia kvetov majú v súčasnosti nulové sadzby na rezané kvety v EÚ.

Kvetinári musia počítať s rizikom. Môžu si objednať 10-tisíc

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy kvety