Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boj o lukratívnu IT školu. Dekan vyhodil konkurentku, narazil na silný odpor

12.01.2020, 12:00 | Tomáš Nejedlý | © 2020 News and Media Holding

Najprestížnejšia IT fakulta na Slovensku sa zmieta v boji o moc. Nový dekan fakulty informatiky na STU v Bratislave Ivan Kotuliak vyhodil zo školy svoju predchodkyňu Máriu Bielikovú, ktorú podporovala väčšina pracovníkov školy. Podnetom bol anonym, ktorý obviňuje exdekanku z nelegálneho konania.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

IT, školstvo, STU

Mária Bieliková je v kruhoch IT rešpektovaná odborníčka. Je najcitovanejšia výskumníčka fakulty a za výsledky vo vede či za rozvoj mladých talentov získala viaceré národné ocenenia. Slovensko reprezentuje napríklad v expertnej skupine Európskej komisie pre umelú inteligenciu.

Fakulta informatiky a informačných technológií STU pod jej vedením potvrdila reputáciu školy, ktorá posiela na trh najlepšie platených absolventov a je rešpektovaná aj na európskej úrovni. Začiatkom januára ju nové vedenie školy prepustilo.

Nové vedenie školy tvrdí, že nemohlo konať inak „vzhľadom na závažné porušenie pracovnej disciplíny, v dôsledku ktorého došlo k vzniku škody“ zo strany M. Bielikovej. Škola údajne dostala anonymný podnet na nelegálne konanie bývalej dekanky, ktorý postúpila aj univerzite a právnej kancelárii na preskúmanie.

Zdroj: Miroslava Spodniaková

„Zistenia o dlhodobom porušovaní zákonov v predchádzajúcom období sú také závažné, že fakulta a jej vedenie nemohli tieto zistenia ignorovať,“ dôvodí Monika Karoliová poverená komunikáciou školy. Konkrétne dôvody porušenia pracovnej disciplíny či porušenia zákona neuviedla s odvolaním sa na ochranu osobných údajov. Nový dekan I. Kotuliak neodpovedal ani na otázku, prečo nepočkal s „vyhadzovom“ do skončenia vyšetrovania.

Mohutná petícia

Petíciu proti ukončeniu pracovného pomeru s M. Bielikovou podpísalo za 24 hodín vyše 1 500 ľudí, zväčša zamestnanci, študenti či absolventi fakulty. Medzi signatármi sú osobnosti ekonomického a spoločenského života na Slovensku aj v zahraničí, napríklad bývalý šéf spoločnosti Accenture Peter Škodný, vlastník Martinusu Michal Meško, šéf vývojového štúdia Good AI Marek Rosa, bývalá riaditeľka Nadácie Pontis Lenka Surotchak či dekan Fakulty informatiky Masarykovej univerzity v Brne Jiří Zlatuška.

Autori petície upozorňujú na to, že dekan nemôže

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy IT, školstvo, STU

Diskusia (0 reakcií)