Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boj o policajného šéfa: Prečo ho Fico a Kaliňák nemôžu prehrať. A čo s tým má Danko

07.05.2018, 17:19 | Zuzana Petková | © 2018 News and Media Holding

Názor | V koalícii sa momentálne odohráva boj o to, kto ovládne policajný zbor. Uvoľnené je miesto prvého viceprezidenta a koncom mája skončí aj prezident Tibor Gašpar. Hrá sa o veľa, kto obsadí miesto dočasného šéfa a možno neskôr aj toho stáleho a ktorá koaličná strana bude mať vplyv na elitnú zložku polície – NAKA. Tá „vyšetruje“, respektíve by mala, korupciu na najvyšších miestach.

  • Tlačiť
  • 8

Napätie v súvislosti s políciou je najmä medzi SNS a Smerom-SD. Líder národniarov Andrej Danko do vedenia už niekoľko mesiacov pretláča svojho kandidáta. Ide o súčasného šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Ešte pred vraždou investigatívneho novinára a jeho partnerky a pred krízou v polícii sa mal stať prvým viceprezidentom Policajného zboru. Teda mužom, ktorý má pomerne silné právomoci. Po tragickej udalosti a rozklade v polícii zacítila SNS príležitosť a chce sa dostať ešte vyššie. Dosadiť svojho nominanta namiesto policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý koncom mája odchádza. Smer-SD však nechce pustiť viac. A ani nemôže.

Z funkcie prvého viceprezidenta už skôr odišiel Jaroslav Malík, ktorý stratil dôveru A. Danka. Namiesto neho sa spomínal Ľ. Makó, ktorý bol kedysi policajtom. Dokonca si už mal podľa informácií TRENDU aj urobiť skúšky potrebné pre opätovné prijatie do policajného zboru. Avšak k jeho vymenovaniu doposiaľ nedošlo.

Po vražde investigatívneho novinára a jeho partnerky totiž zosilnela už aj tak zdrvujúca nedôvera verejnosti voči polícii. A to až natoľko, že T. Gašpar ohlásil odchod. Ak by sa Dankov kandidát stal prvým viceprezidentom, znamenalo by to, že by po Gašparovej abdikácii viedol policajný zbor. A to za predpokladu, že by do účinnosti pripravovaného zákona, ktorým sa mení voľba funkcionárov Policajného zboru, nebol vymenovaný dočasný prezident. A presne o to Andrejovi Dankovi ide.

Neprehliadnite

Ľ. Makóa chcela SNS buď za dočasného prezidenta, alebo viceprezidenta s ešte silnejšími kompetenciami, ako má teraz. V súčasnosti pod prvého viceprezidenta patrí úrad kriminálnej polície, ktorý metodicky riadi krajské a okresné policajné riaditeľstvá. Ďalej je v jeho kompetencii takzvaná „sledka“, teda odpočúvanie a sledovanie podozrivých osôb, kriminálne spravodajstvo a odbor zvláštnych osobitných činností (OZOČ).

O existencii tohto špeciálneho útvaru (OZOČ) verejnosť ani nevedela, kým o ňom nezačala vypovedať postavička z bytovej mafie – Jozef Drag. Jeho prípad ukázal, že polícia si platí ako informátorov aj pochybné osoby blízke organizovanému zločinu.

Prvý viceprezident má už teraz pomerne silné tromfy v rukách. Ľ. Makó však mal žiadať, aby pod neho prešla ešte aj Národná kriminálna agentúra (NAKA) a podľa informácií TRENDU plánoval v jej vedení rozsiahle zmeny.

NAKA sa v súčasnosti nepriamo zodpovedá prezidentovi, konkrétne jeho riaditeľovi kancelárie. Agentúra bola zriadená na to, aby riešila najvážnejšie zločiny – mafiu, úkladné vraždy, najvážnejšie ekonomické trestné činy, ktorých hodnota presahuje 6,6 milióna eur. A najzásadnejšia vec – mala riešiť korupciu verejných činiteľov.

Skutočnosť, že minimálne v poslednom absolútne zlyháva, je úplne zrejmá. NAKA je pod patronátom Smeru-SD, podľa medializovaných prepojení bolo jej vedenie blízke podnikateľovi Norbertovi Bödörovi , ktorý sa spomína ako oligarcha najsilnejšej vládnej strany.

Zaradenie NAKA pod prvého viceprezidenta má svoju logiku. Elitná agentúra by mohla užšie spolupracovať s krajmi či okresmi.

Lenže Smer-SD sa agentúry vzdať nechce. A ani opustiť svoje doterajšie pozície v policajnom zbore. Aj Smer-SD má svojich kandidátov na pozíciu dočasného prezidenta. Spomínajú sa najmä dvaja policajní pridelenci, ktorí majú byť favoritom bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ide o Juraja Bukuša a Mariána Slobodníka. Skloňuje sa tiež krajský šéf polície Štefan Šurka z Banskej Bystrice, odkiaľ je premiér Peter Pellegrini.

Ak by Smer-SD pustil NAKA zo sféry vplyvu svojmu koaličnému partnerovi Andrejovi Dankovi, mohlo by to byť pre stranu v budúcnosti nebezpečné. Čím bližšie k voľbám, tým viac. NAKA totiž rieši korupčné a ekonomické kauzy, ktoré sa dotýkajú vládnych strán a vplyvných podnikateľov. Kto ju ovláda, ten môže ostatných kedykoľvek pritlačiť k múru.

Od piatka sa mali koaliční lídri dohodnúť, ako ďalej. Keďže o dohode zatiaľ neprenikli žiadne informácie, zrejme k nej nedospeli. Obsadzovanie postov v polícii tak môže byť ešte zdrojom vážnej koaličnej krízy.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Andrej Danko, Ľudovít Makó, NaKA, Názory, polícia