Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boj o stoličku britského premiéra sa začal. Šancu majú najmä zanietení brexiteri

13.06.2019, 16:30 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Kandidáti na britského premiéra začali tento týždeň predstavovať svoje plány ako vyviesť po odchode premiérky Theresy Mayovej ostrovnú krajinu z brexitového patu. Žiaden z nich však neponúka jasný plán, ako uskutočniť odchod z EÚ ku koncu októbra bez toho, aby sa vyhli brexitu bez dohody.

  • Tlačiť
  • 0

V prvom rade je zaujímavé si pripomenúť, ako sa bude nový britský premiér vyberať. Hlasovať o novom premiérovi budú jednak konzervatívni poslanci, ale aj bežní členovia strany toryov.

Kandidáti potrebovali na nomináciu podpisy ôsmich konzervatívnych poslancov. Následne budú všetci konzervatívni poslanci hlasovať o zozname kandidátov. Po každom hlasovaní sa vyškrtnú kandidáti s nízkym počtom hlasov. 

Počet sa vylučovacou voľbou medzi poslancami postupne zúži na dvoch finalistov a o tých potom rozhodnú vo voľbe bežní členovia strany. Podľa BBC ich je 160-tisíc.

Neprehliadnite

„Títo ľudia rozhodnú o lídrovi krajiny, ktorá má 65 miliónov obyvateľov,“ pripomína BBC. Väčšina členov konzervatívnej strany sú starší ľudia nad 55 rokov (56 percent). Typicky pochádzajú z vyšších sociálnych vrstiev. Víťaz celostraníckych volieb bude jasný až na konci júla.

Ak by sme porovnali spôsob výberu u britských konzervatívcov a najsilnejšej slovenskej vládnej strany Smer-SD, Slovensko vychádza oveľa centralistickejšie. V Smere-SD má hlavné slovo predsedníctvo, čo je úzky kruh najviac 15 ľudí. To má podľa stanov právo schvaľovať kandidátov strany na obsadenie ústavných funkcií. Teda aj navrhnúť a schváliť kandidáta na premiéra.

Scenáre vývoja

Zvolenie nového britského premiéra neznamená, že sa vyriešia problémy okolo brexitu. Veľa z kandidátov hovorí, že zmenia dohodu, ktorú s EÚ vyrokovala T. Mayová, no následne ju nedokázala presadiť v parlamente. Lídri EÚ však otváraniu dohody dlhodobo nie sú naklonení.

Boris Johnson, bývalý minister zahraničných vecíZdroj: TASR / AP

Ďalšou možnosťou sú predčasné voľby, ktoré by mohli opäť rozdať karty v parlamente. Medzi poslancami aktuálne nie je jasná väčšina pre žiadnu z doteraz ponúkaných možností brexitu - tvrdý brexit (odchod aj z colnej únie, spoločného trhu a zastavenie slobody pohybu osôb) či mäkšiu formu brexitu s akousi formou colnej únie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Boris Johnson, Brexit,

Diskusia (0 reakcií)