Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Má boj proti plastom zmysel? Vyhodené potraviny ničia klímu oveľa viac

15.05.2019, 17:28 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Zvyšky jedál končiace na skládke sú pre globálnu klímu takmer trikrát nebezpečnejšie, ako všetok vyprodukovaný plastový odpad. Upozornila na to organizácia Zero Waste Scotland. Kým škótska vláda nedávno spustila kampaň proti plytvaniu potravinami, slovenská stratégia na predchádzanie plytvaniu potravinami je už takmer tri roky na mŕtvom bode.

  • Tlačiť
  • 11

Ohryzok od jablka, šupky zo zemiakov či zvyšky večere. Vo väčšine domácností na Slovensku je to bežná súčasť odpadkového koša, ktorého obsah končí zväčša na skládke. Jedlo sa tam spolu s ďalším takzvaným biologicky rozložiteľným komunálnym odpadom kopí a hnije na obrovských hromadách bez prísunu vzduchu a vznikajú ideálne podmienky na tvorbu metánu.

Práve metán je pritom jeden z najnebezpečnejších plynov zodpovedných za skleníkový efekt a globálne otepľovanie. Každá skládka, nielen na Slovensku, je v podstate malá chemická továreň. Okrem metánu tam totiž vďaka dažďovej vode vzniká aj amoniak, ktorý sa potom dostáva do podzemných vôd.

Neprehliadnite

Podľa posledných odhadov neziskoviek Priatelia zeme a Inštitútu cirkulárnej ekonomiky tvorí biologicky rozložiteľný komunálny odpad viac akoq 46 percent všetkého vyprodukovaného odpadu na Slovensku. Ak sa k tomu pridajú aj nepoužité potraviny, polovica odpadkového koša každej slovenskej domácnosti je tvorená zložkami, ktoré by mali končiť úplne inde a nie na skládke.

Obrovská záťaž pre planétu

Presné údaje, ktoré by hovorili o tom, koľko zeleného a potravinového odpadu končí na Slovensku na skládkach, neexistujú. Poznáme len odhad toho, koľko takéhoto odpadu sa podarilo vytriediť. Neziskovky venujúce sa tejto problematike odhadujú, že v roku 2016 to bolo celkovo 165-tisíc ton, z čoho bolo viac ako 27-tisíc ton kuchynského odpadu. Najväčší podiel má takzvaný zelený odpad, teda napríklad pokosená tráva či lístie zo záhrad.

V Škótsku, ktoré má porovnateľný počet obyvateľov ako Slovensko, vládna organizácia Zero Waste Scotland zrátala, že za rok 2016 v krajine zozbierajú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy enviromentálne