Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bojnická nemocnica mala predražene obstarávať sterilizačné kontajnery

22.12.2017, 10:53 | SITA

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) upozorňuje na obstarávanie v bojnickej nemocnici. „V poslednej dobe sa premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák radi chvália elektronickým trhoviskom ako nástrojom na to, aby sa efektívne a transparentne obstarávali tovary a služby. Žiaľ, aj cez elektronické trhovisko sa dá na Slovensku obstarávať za navýšenú čiastku. Tak, ako sa to stalo v novembri pri nákupe sterilizačných kontajnerov v Bojnickej nemocnici," píše sa v stanovisku hnutia.

  • Tlačiť
  • 0

Podľa informácií KDH bojnická nemocnica vyhlásila súťaž cez elektronické trhovisko, ktorú v prvom kole vyhrala firma s ponúknutou sumou 69-tisíc eur bez DPH. Následne nemocnica zmluvu podľa KDH zrušila a vyhlásila novú súťaž.

„Toto obstarávanie sa takmer úplne rovnakým spôsobom zopakovalo aj druhýkrát, až kým v treťom kole neuspela firma so sumou 135-tisíc eur - čo je takmer dvojnásobok vysúťaženej ceny z prvej súťaže," upozornila strana. Samotná firma, ktorá na tretíkrát uspela, dala ale v prvej súťaži ponuku 74 500 eur a v druhej to bolo 120-tisíc eur. Až napokon súťaž vyhrala so spomínanou sumou 135-tisíc eur.

„Sme v období, kedy sa má slovenské zdravotníctvo oddlžovať až do čiastky 600 miliónov eur a pritom sa niekde obstaráva relatívne malá zákazka za dvojnásobok. Podľa našich informácii je toto len jeden z prípadov, ako sa nehospodárne obstaráva v zdravotníctve. Preto som dal podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby tento nákup prešetril. Zároveň vyzývam riaditeľa nemocnice v Bojniciach a predsedu Trenčianskeho kraja Jaroslava Bašku, aby túto zmluvu zrušili,” konštatoval podpredseda KDH Pavol Zajac.

Nemocnica: Predchádzajúci víťazi nesplnili podmienky

Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach v reakcii uviedla, že pred vyhlásením verejného obstarávania cez Elektronický kontraktačný systém (EKS) bol zverejnený Opisný formulár bez rozporovania po karanténe zo strany možných uchádzačov. „Následne 17. októbra tohto roka bol vyhlásený obchod cez EKS, kde bola stanovená maximálna výška zdrojov 140 136,50 eura na základe cenového prieskumu. Po ukončení súťaže cez EKS 20. októbra bola uzatvorená kúpna zmluva so spoločnosťou RADIX s. r. o., kde bolo pri kontrole predložených dokladov zistené, že firma nespĺňala funkčnú ani technickú špecifikáciu uvedenú vo vyhlásenom VO, a preto jej bolo zaslané odstúpenie od zmluvy," píše sa v stanovisku.

Ako pokračovala nemocnica, 31. októbra bolo vyhlásené nové verejné obstarávanie cez EKS, na základe ktorého bola 6. novembra uzatvorená kúpna zmluva so spoločnosťou Medirecord SK s. r. o. „Pri kontrole predložených dokladov bolo zistené, že ani spoločnosť Medirecord nesplnila funkčnú a technickú špecifikáciu a návrh na plnenie predmetu zmluvy bol totožný s tým, aký predložila spoločnosť RADIX," objasnila nemocnica.

Nové obstarávanie vyhlásila nemocnica 21. novembra a 24. novembra uzatvorila kúpnu zmluvu s firmou Surgitech s.r.o. Následne 30. novembra bolo po kontrole potvrdené splnenie požadovanej funkčnej a technickej špecifikácie. „Obstarávateľ nemal inú možnosť, ako akceptovať ponuku v poslednom kole obstarávania a keďže uvedená spoločnosť splnila všetky požadované kritériá, kúpna zmluva bola akceptovaná," zhrnula nemocnica.

Sterilizačné kontajnery vráti

Bojnická nemocnica v reakcii tiež podotkla, že zakúpený systém sterilizačných kontajnerov používa na Slovensku väčšina fakultných a univerzitných nemocníc. „Musíme konštatovať, že neúspešní uchádzači uvedenú súťaž nenapadli na ÚVO, ale snažia sa spochybniť výsledky verejného obstarávania cez politický subjekt a médiá. Na základe pokynu zriaďovateľa, Trenčianskeho samosprávneho kraja, bude dodaný predmet zákazky vrátený dodávateľskej spoločnosti," uzavrela nemocnica.

K ďalšiemu verejnému obstarávaniu sterilizačných kontajnerov pristúpi NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach po Novom roku.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Bojnice, nemocnica, verejné obstarávanie

Diskusia (0 reakcií)