Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Antivaxeri si zaplatili štúdiu. Výsledky ich sklamali

07.10.2015, 18:30 | Michaela Lovásová | © 2015 News and Media Holding

Očkovanie s najväčšou pravdepodobnosťou nespôsobuje autizmus. Tento fakt potvrdzuje štúdia za štúdiou, no ani to neodrádza odporcov očkovania od neustáleho vyhľadávania výskumov a dát, ktoré by eventuálne mohli podporiť ich presvedčenie. I keď si posledný výskum zaplatili sami, súvislosť medzi vakcinovaním dojčiat a rozvojom autizmu nebola potvrdená ani v tomto prípade.

  • Tlačiť
  • 0

Záujmová skupina SafeMinds, ktorá bojuje za názor, že očkovanie spôsobuje autizmus, financovala vedeckú štúdiu, aby potvrdila svoje stanovisko. Šesťročný výskum sa zameriaval na vplyv očkovania na neurologický rozvoj a sociálne správanie sa mláďat makakov. Na sklamanie zadávateľov, ktorých stála štúdia nemalé peniaze, dospel k záveru, že neexistuje žiadny priamy dôkaz pre toto kontroverzné tvrdenie.

To ale nezastavilo skupinu vo vyhlasovaní, že výsledky nič nedokazujú. V oficiálnom vyhlásení vyjadrili svoje obavy, že nastali zmeny v protokole o návrhu štúdie aj v samotnej analýze, ktoré mohli viesť k týmto protichodným výsledkom. Odvolávajú sa na to, že predbežné výsledky údajne potvrdzovali ich názory, pričom následne bola štúdia rozšírená a podstúpila prísnejšie hodnotenie, ktoré nakoniec vygenerovalo nulové dôkazy.

Štúdia, zverejnená v zborníku Národnej akadémie vied, zahŕňala 79 mláďat opíc roztriedených do šiestich skupín. Dve zoskupenia následne dostali vakcíny, ktoré obsahovali Thimerosal. Toto antisepktikum a antimykotikum bolo používané v očkovaní do 90-tych rokov, a je často predhadzované bojovníkmi proti očkovaniu ako príčina autizmu. Ďalšie dve skupiny dostali vakcínu MMR (osýpky, príušnice a ružienka) bez thimerosalu (ktorú odporcovia očkovania tiež nemajú v láske) a posledným vpichli soľný roztok.

Vedci potom študovali správanie makakov a ich vzájomné ovplyvňovanie v sociálnych situáciách, aby mohli detegovať prípadné autistické či podozrivé správanie. Nenašli nič.

U niektorých ľudí, ktorým bol diagnostikovaný autizmus, sú pozorovateľné menšie hipokampálne bunky a nižšie počty buniek v amygdale. Pri skúmaných opiciach nezistili ani v tomto prípade žiadne rozdiely medzi skupinami.

Výskumníci potvrdili, že dáta spracoval nezávislý štatistický poradca, no SafeMinds stále chce dosiahnuť ich opätovnú analýzu. Cítime, že aj napriek týmto dátam, sú zvieratá, ktoré majú potenciálne negatívnu reakciu na vakcíny. Práve tá by mohla poukázať na to, aký ma očkovanie vplyv na ľudské deti, povedal prezident SafeMinds Sallie Bernard pre Newsweek.

Zdá sa, že keď si platíte za šesťročný výskum sami, výsledky, ktoré sa nezhodujú s vašim presvedčením, môžu byť o to ťažšie stráviteľné.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy očkovanie, veda, zdravie, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)