Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislava má bikesharing. Nesrovnal nevedel, na čo mesto dalo pol milióna

07.09.2018, 13:24 | Jozef Andacký | © 2018 News and Media Holding

Od piatka môžu záujemcovia v hlavnom meste využívať verejný systém požičiavania bicyklov. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v ňom vidí skokové zlepšenie cyklodopravy v hlavnom meste, experti z Cyklokoalície upozorňujú na nedostatok cyklociest a chýbajúce kroky v oblasti bezpečnosti.

  • Tlačiť
  • 44

Bratislavský bikesharing nesie názov SlovnaftBAjk. Je to spoločný projekt magistrátu hlavného mesta a spoločnosti Slovnaft. Rafinérka doň investovala 1,5 milióna eur, Bratislava ďalších 500-tisíc.

Prevádzku má zatiahnuť Slovnaft, jeho šéf Gabriel Szabó ju odhaduje na 300-tisíc eur ročne. Na čo minulo pol milióna mesto, to I. Nesrovnal povedať nevedel, ani rámcovo (odkázal nás na svoje tlačové oddelenie).

Aktualizované o 14:50 o vyjadrenie tlačového oddelenia Magistrátu: Zo sumy približne 500-tisíc eur, ktoré hlavné mesto na bikesharing vyčlenilo, sa už financovalo budovanie stojísk na dokovacie stanice a výmena povrchov pod dokovacími stanicami a bezpečnostná kampaň. V ďalšej fáze projektu sa z týchto prostriedkov bude financovať obstaranie elektrických bicyklov a dobudovanie nabíjacích staníc vrátane rozvoja cyklistickej infraštruktúry.

Na úvod je v rámci bratislavského bikesharingového systému k dispozícii 550 smart bicyklov, ktoré si možno požičať na jednom zo 73 stojanov. Na niektorých stanovištiach ešte v priebehu piatkového dopoludnia žiadne bicykle neboli, pribudnú tam zrejme v priebehu nasledujúcich dní.

Neprehliadnite

Systém by sa mal postupne ďalej rozširovať. Do jedného roka bude podľa prísľubov magistrátu zahŕňať 750 bajkov a 90 stanovíšť v štyroch mestských častiach – Staré Mesto, Nové Mesto, Petržalka a Ružinov. O pripojení ďalších, od centra vzdialenejších mestských častí sa I. Nesrovnal vyjadruje 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 44

Tagy bikesharing, Bratislava, cyklocesty, cyklotrasy