Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislava sa zmenila na vojnovú zónu

19.04.2017, 17:50 | Mária Hunková | © 2017 News and Media Holding

Centrum Bratislavy sa na pár dní zmenilo na poľnú nemocnicu. Pracovníci jednej z najväčších humanitárnych a zdravotníckych organizácii Lekári bez hraníc na Námestí SNP rozložili stany, aby ľuďom ukázali, v akých podmienkach denne zachraňujú životy na zahraničných misiách. Na pár metroch štvorcových len so základnými nástrojmi dokážu ošetriť ľudí so strelnými ranami, podvyživené deti či ľudí s infekčnými ochoreniami.

 • Tlačiť
 • 1

Tagy

Bratislava

Ostrú zimu a sneh zmiešaný s dažďom zdravotníci na svojich misiách nezažívajú často. Oveľa bežnejšie sú veľké horúčavy a nedostatok vody. Napriek tomu podmienky, počas ktorých v stredu robili dobrovoľníci Bratislavčanom prehliadku provizórnymi zdravotníckymi priestormi im neubrali na nálade ani entuziazme. Ako sami komentujú, sú predsa „lekári bez hraníc“, a tak ich už žiadne podmienky nezaskočia.

Neprehliadnite

Prechádzať sa poľnou nemocnicou v centre hlavného mesta je tak trochu ako v zime navštíviť stany pre bezdomovcov. Tak trochu preto, lebo tie nemocničné sú oveľa menšie a namiesto veľkých nádob s jedlom tam nájdete skôr zdravotnícky materiál a potraviny naukladané v krabiciach v malých vreckách. Ťažko si predstaviť, že v stane 7,5 krát 5,5 metrov dokážu lekári zachraňovať životy desiatkam či stovkám ľudí denne.

„Toto je už high tech stan,“ hovorí logistik Branislav Strečanský v chirugickom stane. „Stany, ktoré sa používali doteraz sú oveľa menšie. Na niektorých misiách dokonca neboli žiadne. Vonku sa rozložili stoly a tam sa ošetrovalo,“ opisuje.

B. Strečanský bol na misiách v Mozambiku, Sierra Leone či Malawi. Jeho úlohou bolo zabezpečovať dostatok liekov, pitnej vody či stavať príbytky pre lekárov a pacientov. Najväčší chirurgický stan dokážu technickí pracovníci postaviť do piatich minút. Stany sú uspôsobené tak, aby sa ich mohlo spojiť viac dokopy a dalo sa medzi nimi prechádzať. Lieky do nemocníc kvôli bezpečnosti nakupujú hlavne na európskom a indickom trhu. Dostať ich na miesto určenia z centrálnych skladov z Bordeaux či Nairobi mnohokrát trvá aj niekoľko mesiacov.

Expozícia interaktívnej výstavy Poľná nemocnica, ktorú na Námestí SNP usporiadala organizácia Lekári bez hraníc Zdroj: SITA

„Stáva sa, že lieky alebo tovar, ktorý objednám dostane až môj nástupca. Naopak ja zase niekdy používam to, čo objednal môj predchodca,“ hovorí B. Strečanský. Základnou výbavou dobrovoľníka na misii je tak podľa neho aj extrémna trpezlivosť.

Zabezpečujú základné potreby aj ošetrenie

Lekári bez hraníc v krízových oblastiach zabezpečujú aj pitnú vodu. Miestni si ju tankujú do 20 litrových kanistrov, ktoré často aj malé deti na hlave nesú kilometre do svojich domovov. Za normálnych okolností je potrebných na osobu a deň 20 litrov vody, počas krízy polovicu. V tých najväčších krízach sa ale musia uspokojiť iba s piatimi litrami. Takúto situáciu si zažili napríklad vlani utečenci zo Sýrie pri prechode Jordánskom, keď zostali na jednom úseku zaseknutí. „Je to pre mňa nepredstaviteľné, lebo boli na púšti v 50 stupňových teplotách,“ opisuje slovenská lekárka Eva Kušíková, ktorá bola dvakrát na misii v Afganistane a raz na Haiti.

Expozícia interaktívnej výstavy Poľná nemocnica, ktorú na Námestí SNP usporiadala organizácia Lekári bez hraníc Zdroj: SITA

V oblastiach ozborojených konfliktov a vojen zdravotníci poskytujú hlavne chirurgickú starostlivosť. Ďalej zakladajú a zabezpečujú prevádzku výživových centier pre deti ohrozené podvýživou, liečia chorých na tuberkulózu, spavú chorobu či HIV a AIDS. Rovnako poskytujú psychologickú pomoc obetiam násilia, vojen alebo prírodných katastrof. Snažia sa tiež zabrániť šíreniu epidémií, najčastejšie osýpok, malárie či cholery.

Lekári bez hraníc v číslach

 • 8 132 100 ambulantných vyšetrení
 • 594 900 hospitalizovaných pacientov
 • 60 500 liečených vážne podvýživených detí
 • 219 300 pôrodov
 • 83 500 chirurgických zákrokov
 • 2 299 200 liečených pacientov s maláriou
 • 1 537 400 ľudí očkovaných proti osýpkam
 • 184 600 psychologických konzultácií

Vo vysoko rizikových zónach nosia špeciálne oblečenie. Na zelenej lekárskej uniforme majú žltý gumený oblek, gumenú zásteru, na rukách gumené rukavice, okuliare a ochrannú rúšku na ústa. „Keď pracujete v 40 stupňových teplotách v takomto nepriepustnom oblečení, po 20 minútach ste spotený a po 40 minútach už ani nevidíte cez okuliare, lebo sa zarosia. Ľudia tam preto môžu byť maximálne hodinu a vždy vo dvojici, aby dávali na seba navzájom pozor,“ približuje Reena Sattar, ktorá doteraz absolvovala sedem zahraničných misií a bola aj v cholera centre v Sierra Leone.

Expozícia interaktívnej výstavy Poľná nemocnica, ktorú na Námestí SNP usporiadala organizácia Lekári bez hraníc Zdroj: SITA

V oblastiach postihnutých epidémiami je dôležitá nielen liečba, ale aj prevencia. Často však miestni nevedia ani čítať, preto pre nich Lekári bez hraníc vyrobili plagáty s obrázkami, ktoré ich učia, že po každej návšteve toalety či pred prípravou jedla si majú umyť ruky. Rovnaké náučné plagáty vyrobili napríklad aj pre matky, aby vedeli, ako sa starať o svoje deti.

Dôležitá je nezávislosť

Medzinárodná organizácia Lekári bez hraníc pomáha ľuďom po celom svete už viac ako 45 rokov. Založila ju skupina francúzskych lekárov a novinárov, ktorí boli presvedčení, že potreby ľudí majú väčší význam ako štátne hranice. Dnes Lekári bez hraníc zastrešujú zhruba 400 projektov v takmer 70 krajinách. Zhruba tretina spolupracovníkov pražskej kancelárie medzinárodnej humanitárnej a zdravotníckej organizácie tvoria Slováci.

Organizácia vznikla preto, aby priniesla zdravotnícku starostlivosť tam, kde sa jej nedostáva. „Naším princípom je, že starostlivosť musí byť neutrálna a nestranná. To znamená, že nehľadíme na to, akej je kto národnosti, náboženstva, na akej vojnovej strane je. Pre nás je dôležité, že je človek chorý alebo zranený,“ hovorí riaditeľ českej kancelárie Lekárov bez hraníc Pavel Gruber. Ako dodáva, dôležitá je pre nich aj finančná nezávislosť. „V tejto chvíli teda neprijímame takmer žiadne dary od žiadnej vlády a sme financovaní prevažne súkromnými darcami, čo nám umožňuje, aby sme pomáhali tam, kde si my myslíme, že je to skutočne potrebné a nie nejaká európska agentúra,“ dodáva P. Gruber.

Zdroj: Lekári bez hraníc

Aktuálna bratislavská výstava „Poľná nemocnica Lekárov bez hraníc“ sa snaží názorne priblížiť nielen prácu organizácie, ale aj krízové situácie či podmienky, v ktorých žijú milióny ľudí. Jednotlivé expozície tvoria stany a stanovištia – napríklad poľná chirurgická jednotka, izolačná jednotka na liečbu cholery, centrum na liečbu podvýživy, dočasný domov pre ľudí na úteku, distribúcia pitnej vody. Záujemcovia môžu ochutnať terapeutickú pastu na liečbu detskej podvýživy, roztok na liečbu cholery, rozpoznať na makete srdca, či bije správne, skúsiť diagnostikovať určité choroby. Návštevníkov sprevádzajú spolupracovníci Lekárov bez hraníc s osobnou skúsenosťou zo zahraničných misií a dobrovoľníci z radov slovenských medikov. Výstava bude na Námestí SNP v Bratislave trvať týždeň.

Lekári bez hraníc

 • je medzinárodná zdravotnícka a humanitárna organizácia
 • bola založená pod názvom Médecins sans Froniéres v decembri 1971 francúzskymi lekármi a novinármi
 • financovaná je z 90 percent súkromnými darmi, zvyšok tvoria granty vlád a organizáciá na vybrané projekty
 • vo svete má 28 kancelárii, jedna je v Českej republike v Prahe
 • za svoju činnosť získali v roku 1999 Nobelovu cenu za mier
 • financie získané z Nobelovej ceny použili na založenie Fondu pre opomínané choroby, ktoré cieľom je podpora projektov v oblasti klinického vývoja, výroby, nákupu a distribúcie liekov na opomínané choroby ako napríklad malária či spavá choroba

 

 • Tlačiť
 • 1

Tagy Bratislava