Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislava si požičala 88 miliónov na dlhy

26.09.2014, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Air Berlin ruší objednávku na nákup boeingov za 5 miliárd dolárov

 • Tlačiť
 • 0

Tagy

TREND.24

 • Ak by sa parlamentné voľby konali v septembri, ich víťazom by sa s 36,7 percenta stala strana Smer-SD. Na väčšinu v parlamente by to však Smeru nestačilo, stranu by v národnej rade zastupovalo 71 poslancov. Vyplýva to z výsledkov telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA, ktorý vykonali od 12. do 21. septembra na vzorke 1 312 respondentov. Druhou najsilnejšou stranou by bola strana Sieť s 12,7 percenta a 24 mandátmi. Nasleduje Most-Híd (9,1 percenta, 18 mandátov), KDH (7,7 percenta, 15 mandátov), b a 11 mandátov).

 • Delegáti na kongrese SDKÚ-DS sa pokúsia odvolať predsedu strany Pavla Freša. Ten sa totiž odmieta vzdať predsedníckej funkcie. Ak sa Freša podarí odvolať, kandidovať na túto pozíciu mieni doterajší podpredseda strany Martin Fedor. Ako informoval novinárov po skončení prezídia podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný, prezídium schválilo nový program kongresu. „Medzi schválenými bodmi je aj návrh na odvolanie predsedu Pavla Freša, ako aj bod voľba nového predsedu,“ povedal Novotný s tým, že majú sa voliť aj ďalší členovia vedenia .

  Predseda SDKÚ-DS Pavol FrešoZdroj: SITA • Slovenský priemysel sa naďalej borí s klesajúcimi cenami svojej produkcie. Ceny priemyselných výrobcov v úhrne boli totiž v auguste medziročne nižšie o 3,6 %, ich medziročný pokles sa tak oproti júlu ešte zvýšil o 0,5 percentuálneho bodu. Medziročný pokles pritom priemyselné ceny vykazujú neustále už od marca minulého roka a v priemere za osem mesiacov tohto roka klesli o 3,4 %.

 • Staré dlhy mesto Bratislava spláca novým úverom. Pôžičku vo výške približne 88,3 milióna eur si mesto zobralo z ČSOB, ktorá vyhrala verejné obstarávanie. Primátor Milan Ftáčnik podpísal s bankou zmluvu na úver. Banku mesto vybralo vo verejnom obstarávaní spomedzi troch uchádzačov. Víťazná banka radnici ponúkla úrok 0,64 percenta, čo je o približne polovicu nižší úrok, ako malo mesto na úveroch doteraz. Vďaka nižšiemu úroku tak mesto ročne ušetrí pol milióna eur, informoval Ftáčnik. Vyše 88-miliónovú pôžičku si samospráva berie na päť rokov. Radnica má momentálne na krku 67-miliónový úver, ktorý musí splatiť do konca tohto roka. Dvadsať miliónov si už mesto požičalo z Rozvojovej banky Rady Európy. Zvyšných 47 miliónov eur zaplatí z úveru, ktorý uzavrelo s ČSOB. Z 88-miliónového balíka mesto predčasne splatí aj vyše 41-miliónový úver v Prima banke. Dlh mesta aj s mestskými organizáciami dosahuje v súčasnosti 173 miliónov eur. Najvyšší dlh má bratislavská radnica, ktorá vykazuje 108-miliónovú zadlženosť. Zvyšok tvoria dlhy mestských organizácií.

  Bratislavský hradZdroj: BTB • Romana Schlesinger z občianskeho združenia Queer Leaders Forum, ktoré sa venuje právam LGBTI osôb, vstúpila do SaS. Ako povedal predseda SaS Richard Sulík, Schlesinger sa stala členkou ich tímu. „Veríme, že jej vstup k nám presvedčí ľudí, ktorých sme sklamali tým, že sme témy osobných slobôd nepresadzovali dosť razantne,“ povedal. Podľa Sulíka ide o posilnenie liberálneho tímu.

 • Po sto dňoch od nástupu nového prezidenta Andreja Kisku do funkcie je s hlavou štátu spokojných 57,6 percenta opýtaných. Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA, ktorý vykonali od 12. do 21. septembra na vzorke 1 312 respondentov. Andreja Kisku si podľa prieskumu pochvaľujú predovšetkým voliči opozície (76,9 percenta), spokojní sú s ním však aj priaznivci vládneho Smeru (50,6 percenta). Naopak, s novým prezidentom je nespokojných 9,1 percenta opýtaných.

 • Všeobecná zdravotná poisťovňa sa v tomto roku zbavila podielu v ďalších kúpeľoch. Po tom čo vlani predala akcie v kúpeľoch Bojnice a Brusno, v júni tohto roka sa jej to podarilo aj v Kúpeľoch Lučivná. Za akcie zinkasovala vyše 43,4-tisíca eur. Ako uviedla hovorkyňa VšZP Eva Ravingerová, nové ponukové konania pripravujú do konca roka a budú sa týkať celého portfólia akcií. Príjmy by mali ísť na zdravotnú starostlivosť. Poisťovňa zostáva spoluvlastníkom ešte v 13 kúpeľoch.

 • Ak česká energetická spoločnosť ČEZ kúpi majoritný podiel v Slovenských elektrárňach, chce od slovenskej vlády, aby sa podieľala na riziku, ktoré so sebou prináša výstavba novej atómovej elektrárne. Uviedol to šéf ČEZ-u Daniel Beneš pre český denník Hospodářské noviny. Podľa Beneša sú akvizície na susedných trhoch spoločnosti súčasťou stratégie smerovanej proti klesajúcim ziskom, ktoré spôsobil prepad cien energie v posledných rokoch.

 • Americký HDP v druhom štvrťroku posilnil najrýchlejším tempom za 2,5 roka. Ministerstvo obchodu USA zverejnilo revidovaný odhad rastu ekonomiky, podľa ktorého sa v období apríla až júna medziročne zväčšila o 4,6 %. Išlo o jej najlepší výkon od záverečného kvartálu roku 2011. Podľa predchádzajúceho odhadu americké hospodárstvo v druhom štvrťroku medziročne vzrástlo o 4,2 %.

 • Ruský minister energetiky Alexander Novak sa vyjadril, že európske krajiny nemôžu reexportovať ruský plyn na Ukrajinu vzhľadom na obsah kontraktov. Naznačil pritom, že tí, ktorí plyn reexportujú, by mohli čeliť obmedzeniu dodávok.

 • Ukrajina a Rusko sa predbežne dohodli na zaplatení časti ukrajinského dlhu za plyn z Ruska a na zabezpečení dodávok ruského plynu počas zimy. Po rokovaní so zástupcami oboch krajín v Berlíne to povedal komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger. Dohodu podľa neho ešte musia potvrdiť vlády oboch krajín.

 • Britský parlament schválil letecké údery Británie proti extrémistom Islamského štátu v Iraku. Návrh premiéra Davida Camerona prešiel hladko, za boli zástupcovia vládnych aj opozičných strán. Podľa Camerona bude treba útočiť niekoľko rokov. Minister obrany Michael Fallon povedal, že bombardovanie bude trvať dva až tri roky. Krajina sa zatiaľ chystá vyslať do boja šesť bombardovacích stíhačiek Tornado.

 • Taliansko pripravuje zhoršenie výhľadu ekonomiky v tomto a v budúcom roku. Krajina tiež zvýši cieľovú úroveň rozpočtového deficitu. Pre agentúru Reuters to uviedol vládny zdroj. Dokument, ktorý sa na verejnosť dostane budúci týždeň, bude obsahovať prognózu, podľa ktorej sa talianska ekonomika v tomto roku zmenší o 0,2 % alebo o 0,3 %. Aktuálna prognóza z apríla pritom počíta v tomto roku s rastom o 0,8 %. Vláda by si mala zároveň stanoviť nový cieľ v oblasti rozpočtového deficitu vo výške 2,8 % HDP. Aktuálna prognóza počíta s deficitom 2,6 %.

 • Počet nezamestnaných v Maďarsku v období júna až augusta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesol o 99-tisíc na 341-tisíc. Miera nezamestnanosti medziročne oslabila o 2,3 percentuálneho bodu na 7,6 %. Až 50,6 % nezamestnaných si však hľadalo prácu rok alebo dlhšie, pričom priemerná doba nezamestnanosti bola 19,2 mesiaca.

 • Spoločnosť Facebook získa bezpodmienečný súhlas EÚ na prevzatie spoločnosti WhatsApp. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje. Hodnota transakcie je 19 miliárd dolárov. Európska komisia odmietla situáciu komentovať. Na rozhodnutie o dohode medzi firmami Facebook a WhatsApp má komisia čas do 3. októbra. Spoločnosť WhatsApp má v pláne ponúknuť svojim používateľom neskôr v tomto roku bezplatné hovory. Služby spoločnosti WhatsApp využíva 450 miliónov používateľov. Teoreticky sa tak stane významným konkurentom pre mobilných operátorov.

 • Americký výrobca čipov Intel Corp uviedol, že zaplatí až 1,5 miliardy dolárov za 20-percentný podiel v dvoch čínskych výrobcoch čipov pre mobilné telefóny. Ide o snahu dohnať trendy v segmente produkcie čipov pre smartfóny, v ktorom dominuje konkurenčná spoločnosť Qualcomm Inc. Intel získa podiel vo firmách Spreadtrum Communications a RDA Microelectronics od spoločnosti Tsinghua Unigroup, ktorá obe firmy vlastní. Tsinghua je spojená s čínskou vládou.

 • Stratový nemecký prepravca Air Berlin ruší objednávku na nákup lietadiel od amerického výrobcu Boeing za 5 miliárd dolárov. Tento krok má firme v budúcnosti priniesť výrazné úspory. S odstúpením od kontraktu na nákup 18 lietadiel typu Boeing-737 a 15 typu Boeing-787s nie je spojená povinnosť vyplatiť americkej strane akékoľvek kompenzácie.

 • Kanadský výrobca smartfónov BlackBerry za svoj účtovný druhý kvartál vykázal podstatne menšiu stratu, ako sa očakávalo. Firma uviedla, že teraz sa sústreďuje na rast a investície. Za svoj druhý finančný štvrťrok, ktorý sa skončil 30. augusta, spoločnosť vykázala čistú stratu 207 miliónov dolírov čiže 39 centov na akciu. V rovnakom období pred rokom bola strata BlackBerry v sume 965 miliónov dolárov čiže 1,84 dolára na akciu.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

 • Tlačiť
 • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)