Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislava vyhodila zo súťaže ambiciózneho stavbára, mal problém s technikou

16.10.2018, 13:15 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

Meno Jozef Miček by si mal zapamätať každý, koho zaujíma výstavba diaľnic a celkovo štátne zákazky. V odvetví sa pokúša o malú revolúciu, útočí na pozície veľkých firiem, ako sú Doprastav či Strabag. J. Miček teraz zrejme definitívne prišiel o prvú zo zákaziek, o ktoré sa s partnermi usiloval. Spolupracuje väčšinou s talianskou firmou Todini zo skupiny kazašskej spoločnosti Integra.

  • Tlačiť
  • 6

Keďže sa zapájajú do mnohých súťaží a často sú v nich najlacnejší, TREND podrobne skúmal ich pozadie, ako aj vývoj vo veľkých štátnych tendroch. Svoje motivácie J. Miček vysvetľoval aj v rozhovore pre TREND.sk.

Teraz bude konkrétne reč o pripravovanej modernizácii dúbravsko-karloveskej električkovej trate v Bratislave. Jej odhadovaná hodnota je 55,9 milióna eur bez DPH. V tendri súťažila firma CEDIS, ktorú J. Miček vedie. V tomto prípade jeho partnermi v konzorciu neboli tradiční kazašsko-talianski spolupracovníci, ale firmy OHL ŽS Slovakia a PSJ Hydrotranzit – líder združenia.

Mesto Bratislava ich však zo súťaže vylúčilo. Dôvodom boli aj pochybnosti, či majú dostatočné strojové vybavenie. Pri štátnych zákazkách je bežné požadovať, aby mali uchádzači svoje vlastné alebo aspoň požičané stroje. Je to ochrana pred špekulantmi, ktorí povyhrávajú súťaže, nemajú ľudí ani stroje a napokon všetko posunú na subdodávateľov.

Neprehliadnite

Existuje tu preto vyššie riziko, že stavbu nedokončia za dohodnutú sumu. V aktuálnom období to platí dvojnásobne, lebo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy doprava, Jozef Miček, stavebníctvo