Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bratislavskí poslanci neschválili zákaz hazardu

16.02.2017, 21:13 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

Trinásťhodinový rokovací maratón bratislavského zastupiteľstva sa skončil neúspechom pre odporcov hazardu. Návrh na plošný zákaz hazardu v hlavnom meste nezískal potrebnú dvojtretinovú podporu. Ďalší osud petície je teraz nejasný. V Bratislave je v súčasnosti približne tristo herní.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 30

Zo 41 prítomných poslancov za návrh všeobecného záväzného nariadenia (VZN) hlasovalo 24 poslancov, zdržalo sa päť poslancov a nehlasovalo dvanásť. Na schválenie tak chýbal jeden hlas. Viacerí poslanci počas rozpravy kritizovali návrh na plošný zákaz hazardu, pričom argumentovali možným rizikom rozšírenia nelegálnych herní a výpadkom príjmov. Objavili sa návrhy, ktoré presadzovali práve zástupcovia herní, aby sa hazard skoncentroval do hotelov a nákupných centier.

Nepomohla ani petícia

Bratislava pristúpila k návrhu na zákaz hazardu v náväznosti na petíciu, ktorú spustilo hlavné mesto spolu s bratislavskými mestskými časťami. Jej cieľom bolo zakázať hazardné hry na území Bratislavy a dosiahnuť, aby si mohli samosprávy regulovať hazard na svojom území. Zo 136-tisíc vyzbieraných podpisov bolo platných niečo vyše 98-tisíc.

Podľa starého zákona o hazardných hrách na plošný zákaz bolo potrebné vyzbierať podpisy od minimálne 30 percent dospelých Bratislavčanov, čo predstavuje 106-tisíc podpisov. Koncom vlaňajška však parlament prijal novelu tohto zákona, ktorá v prípade Bratislavy a Košíc znížila kvórum už len na 15 percent.

Herne chcú kompromis

Prevádzkovatelia herní preto varovali, že v prípade prijatia VZN o úplnom zákaze hazardných hier v Bratislave podniknú právne kroky. Zároveň vyzvali primátora Iva Nesrovnala, aby prevzal osobnú hmotnú zodpovednosť za prípadné škody, ktoré mestu môžu v prípade prehratých súdnych sporov vzniknúť.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal počas brífingu k petícii za zákaz hazardu v Bratislave v januári 2017Zdroj: SITA

Prevádzkovatelia herní ponúkajú mestu ako kompromis možnosť, že sa nezrušia herne v hoteloch a nákupných centrách. V takom prípade by súdny spor zvážili. „V čase, keď všetci poslanci podpisovali petíciu, nemali inú možnosť ako obmedziť hazard na území mesta, len ho celý zakázať.

Dnes sa môžu rozhodnúť napríklad zatvoriť takzvané panelákové herne a, naopak, ponechať ich v hoteloch alebo v obchodno- zábavných centrách. Takto by zregulovali prevádzky s výhernými prístrojmi až o tri štvrtiny oproti súčasnému stavu,“ tvrdí Dominika Lukáčová z Asociácie zábavy a hier.

Účastníci protestu proti zákazu hazardu v Bratislave na Primaciálnom námestí Zdroj: SITA

Diery v zákone

Ako sa pre agentúru TASR vyjadril Anton Chromík z iniciatívy Zastavme hazard, mesto môže podľa nového zákona regulovať len kategórie budov, nie už však počet herní v nich. „V každej kategórii sa totiž nachádzajú desiatky až stovky budov. Ak by napríklad chceli mestskí poslanci ponechať len jedno kasíno v jedinom hoteli, musia spolu s ním povoliť herne v ďalších 113 hoteloch, moteloch a penziónoch,“ povedal A. Chromík.

Ako dodal, zákon nerozlišuje medzi luxusným hotelom a malým penziónom. Rovnako je sporné aj obmedzenie len na obchodné domy, ktoré nezahŕňajú len veľké nákupné centrá. „Spolu s nákupnými centrami by muselo mesto povoliť spolu 549 budov pre obchod a služby, čo by znamenalo koniec akejkoľvek snahy hazard v meste regulovať,“ tvrdí Chromík.

Kto nehlasoval za plošný zákaz hazardu

Borguľa Martin

Bajan Vladimír

Černý Milan

Farkašovská Ľudmila

Drozd Slavomír

Hanulík Peter

Hanulíková Iveta

Olekšák Radoslav

Weinštuk Roman

Augustinič Katarína

Jambor Milan

Greksa Marián

Chren Martin

Kuruc Martin

Svoreňová Soňa

Jenčík Radovan

Kríž Oliver

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 30

Tagy IBM, Office roka