Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislavu a Košice spojí diaľnica už v roku 2022. Má to však háčik – ako vždy

12.09.2019, 18:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Európska únia finančne podporí výstavbu diaľnice M30, ktorá bude druhým cezhraničným prepojením Maďarska so Slovenskom. Kohézny fond Európskej únie podporí jej výstavbu sumou vo výške 552,6 milióna eur. Napriek tomu, že niektoré kratšie úseky diaľnice, najmä v okolí mesta Miškovec, sú už roky v prevádzke, dostavba najdlhšej časti stály chýba.

  • Tlačiť
  • 26

Odhadnúť, ako dlho bude trvať, kým sa súvislou diaľnicou prepojí Bratislava s Košicami, sa snažia slovenskí politici už desiatky rokov. A doposiaľ im ich príliš optimistický tip nikdy nevyšiel.

Dostavbu zvyknú brzdiť nielen samotné politické rozhodnutia, ale aj zlyhania obstarávateľa Národnej diaľničnej spoločnosti či neschopnosť niektorých zhotoviteľov.

Bývalý režim mal pritom víziu obe metropoly spojiť už v roku 1990. Termín dostavby sa posúval na rok 2005 exministrom dopravy Alexandrom Rezešom, 2010 za prvej vlády Roberta Fica, 2014 počas šéfovania rezortu Jánom Figeľom, 2020 za Romana Brecelyho až po dnešný odhad ministra Arpáda Érseka, ktorým je rok 2026.

Neprehliadnite

Aj posledná vízia je len na hranici časových a technických možností a nedá sa vylúčiť, že sa opäť posunie. Diery sú najmä v mimoriadne komplikovaných častiach na severe krajiny. Výstavba sa zasekla na úseku s tunelom Višňové, odkiaľ štát vyhodil pomalých zhotoviteľov.

Ešte viac meškajú úseky pri Ružomberku. Dostavba D1 Turany  Hubová sa odsúva pre politické špekulácie o tom, kadiaľ by vôbec diaľnica mala viesť. Spor o to, či má viesť cez chránené územie, nakoniec ukončila zosuvom svahu príroda sama. Aktuálne sa počíta s razením tunela popod Veľkú Fatru, diaľničiari však preň ešte nezískali ani územné rozhodnutie.

Mešká aj susedný úsek z Hubovej do Ivachnovej, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 26

Tagy Bratislava, diaľnica, Košice, Maďarsko