Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Brexit by znamenal pre svetovú ekonomiku šok

28.02.2016, 15:55 | ČTK | SITA

Ministri financií skupiny najväčších svetových ekonomík G20 varovali, že vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie by spôsobilo šok pre svetovú ekonomiku. Informovala a tom agentúra Reuters. V záverečnom vyhlásení dvojdňového zasadnutia ministri tiež vyzvali k využitiu všetkých nástrojov na podporu rastu a finančnej stability. Oživenie svetovej ekonomiky podľa nich zostáva nevyrovnané.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

"Finanční lídri svetových ekonomík sveta jednohlasne povedali, že britské vystúpenie z EÚ by bolo šokom pre svetovú ekonomiku, a pokiaľ by to bolo šokom pre svetovú ekonomiku, potom si predstavte, čo by to urobilo s Veľkou Britániou, povedal britský minister financií George Osborne, ktorý sa zasadnutia taktiež zúčastnil.

Krajina chystá 23. júna k otázke Brexitu referendum. Na otázku, či robil nátlak na kolegov, aby tento problém dali do záverečného komuniké, G. Osborne odpovedal, že krajiny ako USA a Čína či MMF si nenechajú hovoriť, čo majú robiť. Úradník citovaný agentúrou Reuters však tvrdil, že otázka Brexitu sa do vyhlásenia dostala až na nátlak britských zástupcov.

Ministri financií G20 sa tiež zaviazali, že zvýšia úsilie v boji proti financovaniu terorizmu. Konkrétne si chcú viac vymieňať príslušné informácie a zrýchliť zavádzanie štandardov Finančnej akčnej skupiny pre boj proti praniu špinavých peňazí (FATF), ktorej členmi sú viac ako 30 krajín a dve organizácie, EÚ a Rada pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC).

Ministri financií popredných svetových ekonomík sa taktiež zhodli, že využijú všetky nástroje – monetárne, fiškálne aj štrukturálne, a to individuálne aj kolektívne – aby posilnili rast a finančnú stabilitu. Štrukturálne reformy podľa nich majú hrať kľúčovú úlohu pri podpore vyššej produktivity a rastu.

„Monetárna politika bude ďalej využívaná na podporu ekonomickej aktivity a zaistenie cenovej stability... ale k vyrovnanému rastu nesmie viesť len monetárna politika,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Oživenie svetovej ekonomiky pokračuje, ale zostáva nerovnomerné a nezodpovedá našim ambíciám na silný, udržateľný a vyrovnaný rast,“ uvádza sa okrem iného v záverečnom vyhlásení schôdzky.

Globálne hospodárstvo v apatii

Účastníci taktiež zopakovali svoj predchádzajúci záväzok neuchyľovať sa k devalvácii meny kvôli zvýšeniu konkurencieschopnosti. Dohodli sa, že budú v oblasti devízových trhov kroky „úzko konzultovať“. Odkázali tak na konanie čínskej centrálnej banky, ktorá v minulom roku devalvovala svoju menu, aby podporila export aj celú ekonomiku.

Rozdielne názory sa objavili v piatkovej debate o tom, či sa má rast podporovať ďalšími stimulmi. Proti tomu bol najmä nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, podľa ktorého sa tento model už vyčerpal.

Najväčšie svetové ekonomiky v sobotu takisto deklarovali, že je potrebné počítať s tým, že sa skončí obdobie mimoriadne nízkych úrokových sadzieb a tlačenia peňazí, pričom treba dostať globálne hospodárstvo z apatie. Dôležité je sústrediť sa na štrukturálne reformy a podporiť tak ekonomickú aktivitu.

Účastníci stretnutia indikovali viacero rizík pre globálny hospodársky rast, vrátane volatilných kapitálových tokov, prudkého poklesu cien komodít či potenciálneho "šoku", ktorý by mohlo spôsobiť vystúpenie Veľkej Británie z EÚ.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy Brexit, G20, Veľká Británia