Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Briti už zrejme pociťujú brexit, ich ekonomika klesla prvý raz za sedem rokov

09.08.2019, 11:21 | TASR

Britská ekonomika už pociťuje dôsledky brexitu. V druhom kvartáli nečakane klesla a zaznamenala najhorší štvrťrok od roku 2012.

  • Tlačiť
  • 0

Hrubý domáci produkt (HDP) sa znížil o 0,2 percenta po solídnom náraste o 0,5 percent v prvých troch mesiacoch. Analytici počítali so stagnáciou.

Neprehliadnite

V prvých troch mesiacoch HDP ešte stúpol o solídnych 0,5 percenta. Libra po zverejnení správy ONS o vývoji HDP oslabila na 1,2096 USD/GBP.

Jednou z hlavných príčin negatívneho vývoja bolo, že firmy čerpali zásoby, ktoré nahromadili pred 29. marcom, čo bol pôvodne stanovený dátum brexitu. Objem zásob padol o 4,4 miliardy GBP (4,78 miliardy eur), čo skresalo HDP o 2,15 percentuálneho bodu.

Ďalším negatívnym faktorom bolo to, že automobilky presunuli letné odstávky na apríl, aby sa vyhli potenciálnym prerušeniam po brexite, ktorý sa mal uskutočniť na konci marca.

Produkcia výrobného sektora v 2. kvartáli v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi padla o 2,3 percenta, čo bolo najviac od začiatku roka 2009.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Veľká Británia

Diskusia (0 reakcií)