Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Brno ukazuje sociálnu tvár, bezdomovcom dá byty

22.01.2016, 15:00 | Lívia Gažová | © 2016 News and Media Holding

Rada mesta Brna schválila v utorok projekt rapid re-housing alebo rýchle zabývanie, zameraný na pomoc bezdomovcom. V Česku sa tak začalo s výnimočným sociálnym experinemtom, ktorý má ľuďom v núdzi poskytnúť to najdôležitejšie – strechu nad hlavou.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Pilotný projekt modernej sociálnej politiky mesta je založený na pomoci znevýhodneným občanom, ktorí kvôli dlhom prišli o bývanie a poznajú život na ulici alebo v azylovom dome. Byty mesto pridelí päťdesiatim, losom vybraným rodinám. Tí ich budú platiť zo sociálnych dávok.

Bývalý bezdomovci tak nebudú svoje dávky utrácať napríklad za alkohol, mesto im poskytne zázemie, aby sa rýchlejšie dostali z dlhov, ktoré im odpustené nebudú. Podľa predstaviteľov Brna je táto zhovievavá metóda prevenciou proti bezdomovectvu a pomôže ľuďom v zlej situácii v návrate do života.

Jednoducho dali ľuďom byty

Projekt, inšpirovaný príkladmi zo zahraničia, ktorý sa rozhodli v Brne vyskúšať, je založený na jednoduchej rade Katharine Gale, americkej expertky bezdomovectvo, ktorá minulý rok navštívila moravskú metropolu: „Jednoducho dajte ľuďom byty!“.

Mestá, ktoré projekt odskúšali hlásia úspech. Nájomníci si dokázali udržať bývanie vo viac ako 90 percentách prípadov. Podľa predstaviteľov mesta z hnutia Žít Brno je tento prístup efektívnejší a lacnejší ako všetky formy ubytovní a prechodného bývania. Hnutie prehlásilo, že do roku 2020 sa takto dokáže vysporiadať s bezdomovectvom rodín.

„Ten, kto má voči mestu dlh, sa nemôže niekoľko rokov o mestský byt uchádzať. Zostáva tak na ulici a zvyšuje se kriminalita. Je potrebné pomôcť aj týmto ľuďom, aby mohli splácať svoje dlhy,“ hovorí pre rádio Wave člen zastupiteľstva Martin Freund.

„Vo chvíli, keď človek býva a je uspokojená jeho základná potreba, tak sám spontánne začína riešiť svoje ostatné problémy. Nesnažíme sa z nich robiť slušných, vzdelaných občanov. Snažíme sa im len udržať bývanie,“ doplnil. V Brne je v súčasnosti bez domova asi dvetisíc ľudí.

Končí biznis so štátnymi príspevkami

Podľa oficiálnej tlačovej správy budú musieť zapojené rodiny splniť niekoľko podmienok – nerušiť susedov, pravidelne platiť nájom a otvoriť dvere sociálnemu pracovníkovi, ktorý bude každý týždeň kontrolovať finančné zázemie či dochádzku detí do školy. Zároveň dávajú súhlas na výskume, ktorý počas projektu bude robiť Ostravská univerzita. 

Podľa týždenníka Euro je pre českú vládu program prelomový v tom, že presúva problematiku sociálneho bývania zo súkromných ubytovní do mestských bytov a zabráni tak biznisu so štátnymi príspevkami.

Mesto pre tento projekt vyčlení niekoľko bytov v oblastiach, o ktoré nie je až taký záujem, niektoré aj opraví. Byty budú rozdelené do rôznych častí mesta, zabráni sa tak vzniku ghet. Na projekt potrebuje Brno asi 10 miliónov českých korún, ktoré chce získať z Európskych fondov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy bezdomovci, Brno, sociálne bývanie