Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Británia nesmie diskriminovať Slovákov

28.10.2010, 16:55 | ČTK | jam

Podľa Bruselu majú občania z ôsmich nových členských krajín únie získať nárok na viac sociálnych dávok

  • Tlačiť
  • 0

Európska komisia (EK) dnes požiadala Veľkú Britániu, aby ukončila diskrimináciu Slovákov, Čechov, Poliakov, Maďarov, Slovincov a občanov pobaltských krajín pri upieraní práva na sociálne dávky. Británia podľa EK porušuje práva pracujúcich, ktorí pochádzajú celkovo z ôsmich členských štátov, ktoré vstúpili do Európskej Únie (EÚ) v roku 2004.

Ľudia, ktorí prišli z týchto krajín za prácou do Veľkej Británie, nemajú na rozdiel od domácich nárok na poberanie určitých sociálnych dávok. Komisia považuje diskriminačné normy za porušenie prechodne platných dojednaní o voľnom pohybe pracovníkov, ako aj záväzku zabezpečiť rovné zaobchádzanie na základe štátnej príslušnosti.

Výhrada Bruselu má podobu „odôvodneného stanoviska". Spojené kráľovstvo má dva mesiace na zosúladenie právnych predpisov s právom EÚ. V opačnom prípade môže Komisia zažalovať krajinu na Európskom súdnom dvore.

Systém registrácie pracovníkov vo Veľkej Británii nepriznáva ľuďom zo spomínaných krajín právo na pobyt, ak sa ich pracovný pomer vo firmách skončí do jedného roka. Práve pobyt je však jednou z podmienok na získanie napríklad príspevku na bývanie, príspevku na miestnu daň, na sociálne pôžičky, na pridelenie sociálneho ubytovania a na poskytnutie pomoci v prípade straty ubytovania. 

Bez práva na pobyt tak nemôžu štátni príslušníci uvedených členských štátov poberať tieto dávky. Komisia si myslí, že tento stav je v rozpore s dočasnými pravidlami pre voľný pohyb pracovníkov. Tie umožňujú Spojenému kráľovstvu do konca apríla 2011 obmedziť štátnych príslušníkov niektorých členských štátov v ich práve presťahovať sa do Spojeného kráľovstva za prácou.

Prechodné ustanovenia však dovoľujú Británii obmedziť za určitých podmienok právo na pobyt, ale nedovoľujú diskrimináciu pri vyplácaní dávok.

Pravidlá pre voľný pohyb pracovníkov v rámci EÚ - tu

Pravidlá pre prechodne ustanovenia pre členov EÚ - tu

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 0

Tagy pracovný trh, Veľká Británia

Diskusia (0 reakcií)