Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bublina zrejme nepraskne a nájomné bývanie sa stane prioritou

Kto predpovedá na budúci rok prasknutie realitnej bubliny, zrejme sa ešte nedočká. Napriek tomu, že posledné dva roky sa nesú v duchu pesimizmu a obáv z blížiacej sa finančnej krízy.

02.01.2020, 05:00 | Vladimíra Púpavová | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 79

Cíti to takmer každý, kto sa na realitnom trhu pohybuje. Otázka o tom, či sa náhodou ceny nehnuteľností zo dňa na deň neprepadnú na dno, sa stala už určitým folklórom každej tematickej prednášky či konferencie. Odborníci sa zhodujú, že budúci rok to ešte nepríde.

Dôsledky poslednej krízy

Obavy sú logické. Situácia v roku 2008 bola desivá. Rovnako pre priemysel, stavebníctvo aj pre realitný trh. Po tom, čo väčšina plánovaných developerských projektov zamrzla na viac ako dekádu, sa vytvorila medzera vo výstavbe. Ani doteraz sa nám ju nepodarilo zaplniť.

Zdroj: Zsolt Lukács

Cítiť to predovšetkým v hlavnom meste, kde je dopyt po bývaní enormný. Bytov jednoducho nie je dosť. Nie je to však ojedinelá situácia, s nedostatkom dostupného bývania sa trápia metropoly v celej Európe.

Neprehliadnite

Nehnuteľnosti sú aj vďaka neistote dlhodobo v kurze. Ukázali to výsledky európskeho prieskumu Emerging Trends in Real Estate na rok 2020, ktorý vypracovala firma PwC. Respondenti odpovedali, že veria v nehnuteľnosti ako atraktívnu formu investičných aktív napriek silným politickým a ekonomickým výkyvom. Z tejto správy vyplýva, že aj pri politickej neistote a rastúcich stavebných nákladoch PwC v roku 2020 predpokladá aktívny európsky trh s nehnuteľnosťami. Investorov zrejme motivujú rozhodnutia centrálnych bánk o udržaní alebo znížení úrokových sadzieb.

Ceny rastú

Ceny bytov rastú naprieč celým Slovenskom, no najexponovanejšia je Bratislava. Developeri zhodne hlásia vysoký dopyt, hoci ceny všetkých produktov sú už rekordné. Ak ich aj nevypredajú hneď pri spustení predaja, v čase kolaudácie už bývajú plné. Nebude to zrejme inak ani v nasledujúcom roku. Ďalšie sprísňovanie podmienok na získanie hypotéky, ktoré prichádza z rozhodnutia Národnej banky Slovenska (NBS), znamená, že ľudia sa budú predtým snažiť využiť ešte relatívne uvoľnené podmienky.

2020 Analytici predpovedajú aktívny európsky trh s nehnuteľnosťami. Investorov zrejme motivujú rozhodnutia centrálnych bánk o udržaní alebo znížení úrokových sadzieb 

„Na konci dňa to bude dvojsečné. NBS síce opäť sprísňuje, ale banky aktuálne ponúkajú výhodné úvery 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 79

Rubrika Slovensko a svet v roku 2020

Tagy 2020, ceny bytov, Emerging Trends in Real Estate, predikcia, PwC, realitný trh