Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Neplatné referendum je pre macedónskeho premiéra úspechom

30.09.2018, 11:46 | TASR

Macedónsky premiér Zoran Zaev označil nedeľňajšie referendum o zmene názvu tejto postjuhoslovanskej republiky na „Republika Severné Macedónsko“ v nedeľu večer v Skopje za úspech. Učinil tak napriek tomu, že sa do plebiscitu nezapojila nadpolovičná väčšina občanov.

  • Tlačiť
  • 0

Aktualizované o 21:05 v celom rozsahu

Obrovská väčšina“ hlasovala, ako povedal bez ďalších podrobností, za členstvo krajiny v Severoatlantickej aliancii (NATO) a Európskej únii (EÚ). Teraz by sa „toto želanie malo realizovať v praxi v politickej aktivite parlamentu“, citovala Z. Zaeva tlačová agentúra DPA.

Predseda macedónskej vlády súčasne avizoval, že v prípade odmietavého postoja opozície sa v Macedónsku uskutočnia predčasné parlamentné voľby. „Povediem ďalej túto krajinu a Macedónsko sa stane členom NATO a EÚ,“ dodal.

Neprehliadnite

Z. Zaev sa zrejme pokúsi o hlasovanie v zákonodarnom zbore, kde však naposledy hlasovalo za dohodu s Gréckom o zmene názvu krajiny iba 69 zo 120 poslancov, pričom potrebná je dvojtretinová podpora - teda najmenej hlasy 80 zákonodarcov.

Opozícia nový názov striktne odmieta s tým, že by znamenal poškodenie národnej identity Macedónska.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Macedónsko

Diskusia (0 reakcií)