Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bude východ bez vody? Priehrada na Toryse sa vracia, ale odpor ľudí pretrváva

31.12.2019, 05:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Nápad prehradiť Torysu sa vracia. Priehradu Tichý Potok chcú začať stavať už o tri roky. Rieku by mala šesťdesiat metrov vysoká hrádza prehradiť zhruba pol kilometra nad obcou s rovnakým názvom. Nádrž má zabezpečiť pitnú vodu pre východ Slovenska, no v minulosti projekt sprevádzal odpor miestnych aj aktivistov. Vláda sa odporúčaním postaviť novú veľkú vodnú priehradu opäť zaoberala ešte v októbri, podľa prvotných odhadov by stála takmer štvrť miliardy eur.

  • Tlačiť
  • 23

Vodárenská nádrž Tichý Potok má zabezpečiť dodávky pitnej vody pre východoslovenský región, ochranu pred povodňami a je reakciou na klimatické zmeny. Podľa predloženého zámeru by sa s výstavbou vodnej nádrže mohlo začať už v roku 2023 a trvať by mala päť rokov.

V roku 2029 by ju mohli sprevádzkovať a slúžiť by mala najmenej sto rokov. „Presný termín realizácie je však priamo závislý od získania všetkých potrebných povolení pre výstavbu a od pridelenia finančných prostriedkov od štátu,“ konštatujú autori zámeru.

V oblasti sa nenachádzajú obce. Zadržaná voda by zaplavila prevažne lesné pozemky a pastviny s celkovou rozlohou viac ako 430 hektárov.

Zámer už raz úrady posudzovali. V marci 2012 vydali stanovisko a stavbu odporučili. Platnosť stanoviska vypršala začiatkom roka 2019. Celý proces musí ísť odznovu.

Smädný východ Slovenska

Pokiaľ ide o zásobovanie vodou z verejných vodovodov, východoslovenský región za zvyškom krajiny zaostáva. Pripojenie na 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 23

Tagy EIA, infraštruktúra, Tichý potok, vodárne, vodná nádrž