Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Budú nám banky kontrolovať žily a merať tlak? Online platby čakajú zásadné zmeny

11.07.2019, 10:00 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

Internetové platby čaká najneskôr o dva mesiace zásadná zmena. Nákup tovaru cez internet či používanie internetového bankovníctva sa rozšíri o nový prvok overenia identity. Dôvodom je snaha o zvýšenie bezpečnosti operácií online bankovníctva.

  • Tlačiť
  • 10

Súčasné najbežnejšie overovacie metódy pri podpise, ktorými sú vlastníctvo platobnej karty a obdržanie textovej správy s jednorazovým kódom, už stačiť nebudú. Podľa EÚ totiž ich kombinácia nie je z hľadiska ochrany klientov dostatočná.

Pojem „silná autentifikácia“ priniesla európska smernica známa ako PSD2, ktorá nadobudla na Slovensku účinnosť v januári minulého roku. Predpisy pre silnú autentifikáciu sa budú uplatňovať až od 14. septembra tohto roku. Prehodnotenie doterajších spôsobov overovania identity pri platení cez internet je ich súčasťou.

Neprehliadnite

V tejto súvislosti sa vynárajú minimálne dve zásadné otázky. Či bude biometrická autentifikácia pre bankové inštitúcie povinná alebo dobrovoľná. A či budú zvolené technické riešenia nielen bezpečné, ale aj používateľsky priateľské a nepredĺžia proces autorizácie platby.

Čo je dvojfaktorová autorizácia

Pri silnej autentifikácii je podľa európskej smernice potrebná kombinácia aspoň dvoch prvkov, ktoré rozlišujú identitu spotrebiteľa platobných služieb. Týmito prvkami sú vedomosť (informácia, ktorú vie len používateľ – heslo či PIN), vlastníctvo (niečo, čím disponuje len používateľ – karta či mobil) a inherencia, teda charakteristické znaky používateľa platobných služieb (napríklad biometrické údaje).

„Kombináciu jednorazového sms hesla a údajov vytlačených na karte nie je podľa výkladu Európskeho orgánu pre bankovníctvo dostatočná. Tento orgán totiž neuznáva

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy bankovníctvo, banky, financie, PSD2