Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Byrokracia nad zlato. Podnikatelia sa musia každé dva týždne venovať legislatívnym zmenám

05.11.2018, 12:45 | TASR

Združenie mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS) sleduje meniacu sa legislatívu pri desiatich najdôležitejších zákonoch pre podnikateľov. Podľa štatistík sa v priemere každé dva týždne mení niektorý z kľúčových zákonov. Zatiaľ prišlo k 27 zmenám.

  • Tlačiť
  • 0

Najčastejšie sa menil zákon o sociálnom poistení. Ďalšia z podnikateľských organizácií - Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS), dokonca celkovo hovorí o 400 zmenách alebo nových zákonoch ročne. Časté zmeny legislatívy komplikujú podnikateľské prostredie a pre podnikateľov je problém tieto zmeny sledovať.

Práve zrozumiteľnosť a stálosť legislatívy patrí medzi vážne bariéry podnikania na Slovensku. Z dôvodu nestálosti legislatívneho prostredia vytvorilo ZMPS bezplatnú aplikáciu pre podnikateľov, ktorá zrozumiteľnou a dostupnou formou prináša informácie o plánovaných alebo schválených zmenách v zákonoch.

Neprehliadnite

Podnikateľov aplikácia v poslednom čase informovala o tom, že Sociálnej poisťovni nemusia hlásiť vznik a zánik živnosti. Dôležitou informáciou je aj povinnosť pre právnické osoby, neziskovky a iné subjekty zapísať do registrov údaje o konečnom užívateľovi výhod od 1. 11. 2018.

V budúcnosti sa môžu podnikatelia cez aplikáciu vyjadriť k pripravovanej legislatíve. Ich názor sa cez podnikateľské organizácie dostane priamo k poslancom a vládnym inštitúciám.

„Množstvo legislatívnych zmien a povinností z nich vyplývajúcich nestíhajú pri súčasnom tempe zmien sledovať ani najväčší poctivci, ktorí by všetky pravidlá regulujúce podnikanie chceli dodržiavať. Preto sme pripravili nástroj, ktorý má pomôcť orientovať sa v legislatíve a vyvarovať sa zbytočných chýb,“ hovorí Ján Solík zo ZMPS.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy podnikanie, podnikatelia, zákon

Diskusia (0 reakcií)