Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bývať sám je finančný nezmysel. Prečo mladí chcú aj nechcú žiť s rodičmi

06.01.2020, 08:00 | Adrián Berecz | © 2020 News and Media Holding

O odsťahovaní sa z rodičovského hniezda a samostatnom bývaní sníva každý tínedžer. Čím skôr, tým lepšie. Neskôr však nadíde chvíľa, keď si to finančne spočíta a usúdi, že už to nie je až taký dobrý nápad.

  • Tlačiť
  • 85

Tagy

bývanie

Podľa údajov Eurostatu sa vek odchodu od rodičov a nájdenia nového bývania priemerného Európana pohybuje okolo 26 rokov. Slovensko sa nachádza v hornej časti rebríčka – priemerný Slovák opúšťa rodičovský dom takmer v 31 rokoch.

Na porovnanie, v Maďarsku aj Poľsku sa tento vek pohybuje na úrovni 27 rokov, v Česku je to 26 rokov a Rakúsku 25 rokov. Podľa Eurostatu je sedem z desiatich Slovákov ubytovaných v „mama hoteli“. V Česku u rodičov býva takmer každý druhý mladý človek.

Vek sťahovania sa mladých od rodičov v krajinách EÚZdroj: Eurostat

Najmenej ich býva s rodičmi v severských krajinách, ako sú Fínsko, Dánsko, Švédsko či Nórsko. Tam sa táto miera pohybuje v okolí dvadsiatich percent.

Neprehliadnite

Nízka motivácia

Vzhľadom na vysoké ceny nehnuteľností a nájmov ide v mnohých častiach západného sveta o finančne nákladný krok v živote človeka. Aj v dôsledku toho z viacerých zahraničných prieskumov vyplýva, že počet dospelých ľudí žijúcich s rodičmi stúpa a je vyšší ako napríklad pred desiatimi rokmi.

„Spontánny odchod z rodičovskej nehnuteľnosti u nás nie je stále populárny,“ hovorí pre TREND Mário Glos, viceprezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS). Motivácia mladých ľudí odsťahovať sa z „mama hotela“ je zvyčajne nízka, ak

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 85

Tagy bývanie