Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Časti Rakúska ako vôbec prvému regiónu eurozóny hrozí bankrot

12.03.2015, 05:40 | Jozef Tvardzík | © 2015 News and Media Holding

Pokračovanie článku - stránka 2 z 2
Koniec článku - stránka 2 z 2
  • Tlačiť
  • 3

Balkán a úvery kade-tade

Hypo Alpe Adria zlomili krk riskantné obchody na Balkáne. Banka chcela začiatkom deväťdesiatych rokov expandovať na nové trhy, ktoré sa otvorili po páde železnej opony. Predovšetkým v Slovinsku, Chorvátsku a neskôr aj v ostatných krajinách západného Balkánu rástli jej pobočky ako huby po daždi.

Banka sa stala práčkou niekdajšieho krajne pravicového župana Jörga Haidera, ktorý bol spájaný s mafiánmi. V Korutánsku bol medzi ľuďmi veľmi obľúbený, ale na excentrické investície potreboval peniaze. Na to mu poslúžila Hypo Alpe Adria, ktorej župan so známosťami obstarával vládne záruky za úvery.

Neprehliadnite

Na jednej strane boli drogoví díleri, magnáti a politici z Balkánu a na druhej strane predstavitelia Hypo Alpe Adria s politikom J. Haiderom. Provízie z biznisu a investície smerovali do bánk v Lichtenštajnsku. Všetko roky prebiehalo hladko, kontakty boli spoľahlivé a provízie sa sypali v miliónoch eur. (Téme o praktikách Jörga Haidera sme sa detailnejšie venovali vlani).

Korutánsky župan Jörg Haider mal veľmi blízke vzťahu s bývalým libyjským diktátorom Muammarom Kaddáfím.Zdroj: SITA/AP

Banka si tak na kapitálových trhoch zabezpečila pôžičky za výhodné úroky. Rakúske banky poskytovali ľuďom zo štátov bývalej Juhoslávie pôžičky a hlavne dlhodobé hypotéky vo valutách. Keď kurz národných mien klesol, ľudia nedokázali splácať. Systémom pochybných a nekrytých úverov od Hypo Alpe Adria definitívne otriasol príchod finančnej krízy po roku 2007, keď sa v plnej miere ukázalo, že banka stála na nedobytných úveroch.

Jednen z odfláknutých úverov patril chorvátskemu podnikateľovi Goranovi Štrokovi, ktorý banku v roku 2005 požiadal o 6,7 milióna eur. Za peniaze si chcel kúpiť od Srbska ostrov, kde chcel vybudovať hotelový komplex. Banka mu úver schválila bez problémov a to aj napriek tomu, že už banke z predošlého úveru dlhoval 80 miliónov eur.

Keď sa počas krízy podnikateľ dostal do problémov a nedokázal svoje dlžoby splácať, banka mu chcela ostrov zabaviť. Zistila, že ostrov nikdy nekúpil a dokonca ani nikdy nepatril Srbsku, ale celý čas Chorvátsku.

Tento prípad, kde banka podcenila pravidlá obozretného podnikania, dostal bývalého šéfa Hypo Alpe Adria Wolfganga Kulterera do väzenia na 6,5 roka. Okrem toho bol odsúdený aj za spreneveru, podvody a falšovanie účtovníctva.

V roku 2006, keď už problémy bublali, úrady dohľadu zistili, že W. Kulterer ukryl cez sfalšovanie bankových kníh stratu 300 miliónov eur. Voči regulátorom sa ohradil, že sú „stredovekí kati“.

V celom prípade sa pred súd postavili aj manažéri BayernLB (šéf banky Werner Schmidt a viceprezident Rudolf Hanisch), ktorá Hypo Alpe Adria tesne pred krízou kúpila.

Populista J. Haider po predaji vyhlasoval, že Korutánsko je teraz bohaté, a spriadal plány, na aké ďalšie účely tieto peniaze využije. Zabudol však uviesť, že predchádzajúce bankové záruky vo výške presahujúcej 20 miliárd eur, čo zodpovedalo desaťnásobku rozpočtu, zostali aj naďalej v korutánskej vláde.

Použité jachty, pancierové limuzíny, luxusné lode, stavebné stroje alebo hotely. Každý, kto by si rád podobné veci doprial, môže navštíviť internetové stránky www.aaaplatform.com, ktoré ponúkajú dedičstvo Hypo Alpe Adria. Stránka neponúka len užitočné predmety a nehnuteľnosti, ale aj hlboký vhľad do temnej minulosti najdrahšieho peňažného inštitútu v dejinách Rakúskej republiky.

Pokračovanie článku - stránka 2 z 2
Koniec článku - stránka 2 z 2
  • Tlačiť
  • 3

Tagy bankrot, Korutánsko, straty

Súvisiace články

Príbeh rakúskej banky, ktorú ovládol politik. Vláda uvažuje o bankrote

Príbeh rakúskej banky, ktorú ovládol politik. Vláda uvažuje o bankrote

Kedysi obľúbený, už nežijúci rakúsky politik Jörg Haider si cez regionálnu banku Hypo Alpe Adria financoval svoje projekty a pomáhal kamarátom z Balkánu. Rakúšania riešia, či ju nechajú padnúť, alebo vytvoria zlú banku. Účet za machinácie sa pohybuje v miliardách eur

Minister Heger: Reštaurácie sa otvoria ako posledné

Šéfka Profesie: Malý vírus dokázal viac ako duchovní učitelia za 100 rokov

Slovensko má 26 nových prípadov, testujú aj súkromné laboratóriá

Strany podpisujú koaličnú zmluvu. Jeden Kiskov poslanec ju odmietol