Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Časti Rakúska ako vôbec prvému regiónu eurozóny hrozí bankrot

12.03.2015, 05:40 | Jozef Tvardzík | © 2015 News and Media Holding

Kým sa pozornosť novinárov a ekonómov sústreďuje na dlhové ťažkosti a možný bankrot Grécka, vynoril sa podobný scenár hneď za slovenskými hranicami: v usporiadanom a na prvý pohľad prosperujúcom Rakúsku. Bankrot hrozí rakúskej spolkovej krajine Korutánsko na hraniciach so Slovinskom. Dôvodom sú nevysporiadané dlhy banky Hypo Alpe Adria, ktorá bola založená práve v tejto spolkovej krajine.

  • Tlačiť
  • 3

Straty sa začali akumulovať už v roku 2006, ale ešte v roku 2007 banku kúpila jedna z nemeckých krajinských bánk, bavorská Bayern LB za 1,65 miliardy eur.

Predaj bolo extrémne zlé rozhodnutie, pretože finančná kríza straty banky ešte znásobila a v roku 2009 musela vláda Hypo Alpe Adria znárodniť. Vlani bola preto vytvorená „zlá banka“ Heta, kde sa umelo previedli zlé aktíva v celkovej hodnote 18 miliárd eur. Z tejto sumu Heta má v rámci portfólia dlhy za 10,2 miliardy eur, ktoré kedysi garantovalo Korutánsko.

Rakúšanom došla trpezlivosť

Región, ktorý má okolo pol milióna obyvateľov a je veľký ako banskobystrický kraj, nemá peniaze, aby mohol za dlhy naozaj ručiť. Situácia sa zhoršila minulý týždeň, keď rakúsky bankový regulátor (Finanzmarktagentur - FMA) objavil zásadné chyby v účtovníctve zlej banky Heta.

Z auditu vyplýva, že nedobytných úverov je až 7,6 miliardy eur, ktoré bude banka potrebovať z rakúskeho rozpočtu. Ide o sumu, ktorá je o tretinu vyššia, než rakúski daňovníci už na záchranu banky dali (5,5 miliardy eur).

Rakúsku došla trpezlivosť a odmieta naďalej sanovať nekonečné straty banky. „Štát neručí za korutánske záruky. Vláda nebude na Hetu plytvať ďalšími eurami z peňazí daňovníkov,“ reagoval rakúsky minister financií Jörg Schelling.

Dodal, že rakúska vláda bude zodpovedná iba za jednu miliardu eur, zvyšok si vraj bude musieť vyriešiť korutánska vláda a regulátor, ktorí majú začať „proces odpisov“ investorov a veriteľov.

Straty budú znášať investori

Čo to znamená? Hypo Alpe Adria bude prvou bankou, ktorá otestuje nové pravidlá Európskej únie pre krachujúce finančné inštitúcie. Pravidlá, ktoré sa v origináli nazývajú Bankensanierungs- und Abwicklungsgesetz – BaSAG - prijali Rakúšania len v januári tohto roka.

Podľa nových pravidiel, na ktorých sa európske štáty zhodli po finančnej kríze, musí každý investor niesť riziko. Ak sa banka, do ktorej investoval, ocitne na pokraji bankrotu, najprv sa odpíše časť pohľadávok súkromným veriteľom a až potom nasleduje klasický bankrot.

Na straty sa teda nebudú skladať daňovníci, ale investori, ktorí s bankou obchodovali. Medzi investormi boli poisťovne či penzijné fondy. Straty, ktoré budú musieť odpísať, sa pohybujú okolo 40 až 50 percent. S veľkou pravdepodobnosťou Rakúsko a Korutánsko zaplavia súdne žaloby a investori nútené straty len tak ľahko neakceptujú.

Splátky dlhu odložené do budúceho roka

Jedno je takmer isté – okrem investorov si budú musieť Korutánci pomôcť sami. Korutánsky landeshauptmann Peter Kaiser už povedal, že región nezodpovedá za dlhy, kým banka Heta nebude definitívne v bankrote. V tomto prípade ide len o otázku času – regulátor FMA oznámil, že zatiaľ sú odložené splátky dlhov z Hety do júna 2016, čím sa odkladá aj bankrot. Počas 13 mesiacov má regulátor spresniť pohľadávky a potrebnú spoluúčasť veriteľov na odpustení dlhu.

Následne sa Korutánsko ocitne vo vážnych finančných problémoch, ktoré naposledy zasiahli americký Detroit. Nebude z čoho platiť mzdy úradníkov, učiteľov, peniaze nebudú ani na prevádzku nemocníc, škôl či na verejné osvetlenie. „Korutánsko má ročný rozpočet 2,36 miliardy eur,“ povedal P. Kaiser s tým, že nedokáže utiahnuť dlh, ktorý je päťkrát väčší ako rozpočet. Ešte v roku 2006 boli pritom záruky spolkovej krajiny voči banke 26 miliárd eur, po znárodnení sa znížili.

„Bez ohľadu na zámer centrálnej vlády chrániť daňových poplatníkov v rámci nového režimu riešenia problémov bánk, Moody's vidí väčšiu neistotu vo vývoji,“ reagovala ratingová agentúra Moody`s, ktorá Korutánsku minulý týždeň znížila rating o štyri stupne z A2 na Baa3, čo je len jeden stupeň od neinvestičného „junk“ pásma.

Na ďalšej strane: Balkán a úvery kade-tade

Balkán a úvery kade-tade

Hypo Alpe Adria zlomili krk riskantné obchody na Balkáne. Banka chcela začiatkom deväťdesiatych rokov expandovať na nové trhy, ktoré sa otvorili po páde železnej opony. Predovšetkým v Slovinsku, Chorvátsku a neskôr aj v ostatných krajinách západného Balkánu rástli jej pobočky ako huby po daždi.

Banka sa stala práčkou niekdajšieho krajne pravicového župana Jörga Haidera, ktorý bol spájaný s mafiánmi. V Korutánsku bol medzi ľuďmi veľmi obľúbený, ale na excentrické investície potreboval peniaze. Na to mu poslúžila Hypo Alpe Adria, ktorej župan so známosťami obstarával vládne záruky za úvery.

Neprehliadnite

Na jednej strane boli drogoví díleri, magnáti a politici z Balkánu a na druhej strane predstavitelia Hypo Alpe Adria s politikom J. Haiderom. Provízie z biznisu a investície smerovali do bánk v Lichtenštajnsku. Všetko roky prebiehalo hladko, kontakty boli spoľahlivé a provízie sa sypali v miliónoch eur. (Téme o praktikách Jörga Haidera sme sa detailnejšie venovali vlani).

Korutánsky župan Jörg Haider mal veľmi blízke vzťahu s bývalým libyjským diktátorom Muammarom Kaddáfím.Zdroj: SITA/AP

Banka si tak na kapitálových trhoch zabezpečila pôžičky za výhodné úroky. Rakúske banky poskytovali ľuďom zo štátov bývalej Juhoslávie pôžičky a hlavne dlhodobé hypotéky vo valutách. Keď kurz národných mien klesol, ľudia nedokázali splácať. Systémom pochybných a nekrytých úverov od Hypo Alpe Adria definitívne otriasol príchod finančnej krízy po roku 2007, keď sa v plnej miere ukázalo, že banka stála na nedobytných úveroch.

Jednen z odfláknutých úverov patril chorvátskemu podnikateľovi Goranovi Štrokovi, ktorý banku v roku 2005 požiadal o 6,7 milióna eur. Za peniaze si chcel kúpiť od Srbska ostrov, kde chcel vybudovať hotelový komplex. Banka mu úver schválila bez problémov a to aj napriek tomu, že už banke z predošlého úveru dlhoval 80 miliónov eur.

Keď sa počas krízy podnikateľ dostal do problémov a nedokázal svoje dlžoby splácať, banka mu chcela ostrov zabaviť. Zistila, že ostrov nikdy nekúpil a dokonca ani nikdy nepatril Srbsku, ale celý čas Chorvátsku.

Tento prípad, kde banka podcenila pravidlá obozretného podnikania, dostal bývalého šéfa Hypo Alpe Adria Wolfganga Kulterera do väzenia na 6,5 roka. Okrem toho bol odsúdený aj za spreneveru, podvody a falšovanie účtovníctva.

V roku 2006, keď už problémy bublali, úrady dohľadu zistili, že W. Kulterer ukryl cez sfalšovanie bankových kníh stratu 300 miliónov eur. Voči regulátorom sa ohradil, že sú „stredovekí kati“.

V celom prípade sa pred súd postavili aj manažéri BayernLB (šéf banky Werner Schmidt a viceprezident Rudolf Hanisch), ktorá Hypo Alpe Adria tesne pred krízou kúpila.

Populista J. Haider po predaji vyhlasoval, že Korutánsko je teraz bohaté, a spriadal plány, na aké ďalšie účely tieto peniaze využije. Zabudol však uviesť, že predchádzajúce bankové záruky vo výške presahujúcej 20 miliárd eur, čo zodpovedalo desaťnásobku rozpočtu, zostali aj naďalej v korutánskej vláde.

Použité jachty, pancierové limuzíny, luxusné lode, stavebné stroje alebo hotely. Každý, kto by si rád podobné veci doprial, môže navštíviť internetové stránky www.aaaplatform.com, ktoré ponúkajú dedičstvo Hypo Alpe Adria. Stránka neponúka len užitočné predmety a nehnuteľnosti, ale aj hlboký vhľad do temnej minulosti najdrahšieho peňažného inštitútu v dejinách Rakúskej republiky.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy bankrot, Korutánsko, straty

Súvisiace články

Príbeh rakúskej banky, ktorú ovládol politik. Vláda uvažuje o bankrote

Príbeh rakúskej banky, ktorú ovládol politik. Vláda uvažuje o bankrote

Kedysi obľúbený, už nežijúci rakúsky politik Jörg Haider si cez regionálnu banku Hypo Alpe Adria financoval svoje projekty a pomáhal kamarátom z Balkánu. Rakúšania riešia, či ju nechajú padnúť, alebo vytvoria zlú banku. Účet za machinácie sa pohybuje v miliardách eur

Čakanie na nového premiéra. Politická zmena príde, nech bude výsledok akýkoľvek

Obrana pod SNS pred voľbami pokračuje v nákupoch na poslednú chvíľu

Viac mimo Číny než v nej. Prípadov koronavírusu v Európe pribúda

Choďte voliť. Čaputová, Danko aj Pellegrini v príhovoroch vyzývali ľudí