Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Cena ropy prudko vyletela, po rokoch znížia ťažbu

30.11.2016, 20:11 | ČTK

Zástupcovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa dohodli na znížení ťažby o 1,2 milióna barelov na 32,5 milióna barelov denne. Oznámil to katarský minister energetiky a prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. Ide o prvé obmedzenie produkcie kartelu od roku 2008.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

ropa

Rusko, ktoré nie je členom OPEC, je podľa svojho ministra energetiky Alexandra Novaka pripravené k dohode sa pripojiť a postupne znížiť ťažbu až o 300-tisíc barelov denne.

Ceny ropy v reakcii na dohodu vyleteli prudko nahor. Severomorský Brent sa tak po dlhšej dobe vrátil nad 50 dolárov za barel.

Neprehliadnite

Dohoda podľa prezidenta OPEC nadobudne účinnosť v januári. M. S. Sadá uviedol, že Saudská Arábia, ktorá je kľúčovým členom kartelu, zníži ťažbu o 486-tisíc barelov denne. Upozornil tiež, že Indonézia sa namiesto pripojenia k dohode o znížení ťažby rozhodla pozastaviť svoje členstvo v OPEC.

Saudská Arábia teraz podobne ako Rusko ťaží cez desať miliónov barelov ropy denne. „Rusko je pripravené pripojiť sa k dohode,“ uviedol A. Novak.

„Rusko v prvej polovici roka 2017 postupne zníži ťažbu až o 300-tisíc barelov denne,“ dodal. Zároveň upozornil, že k zníženiu ťažby by sa mohli pripojiť aj ďalšie krajiny mimo OPEC.

Podľa zástupcu Kataru sa 9. decembra uskutoční rokovania OPEC s nečlenskými ťažobnými krajinami, ktoré vraj súhlasili so znížením produkcie o celkom 600-tisíc barelov denne. Celkovo by tak ťažba ropy mohla klesnúť o 1,8 milióna barelov denne, čo zodpovedá takmer dvom percentám celosvetovej produkcie.

„Domnievam sa, že dnešok je skvelým dňom pre trh s ropou aj pre odvetvie ropy,“ povedal po dosiahnutí dohody saudskoarabský minister energetiky Chálid Fálih. „Mal by to byť skvelý deň aj pre svetovú ekonomiku. Myslím si, že to podporí rast svetovej ekonomiky,“ dodal.

Cena severomorskej ropy Brent sa okolo 19:30 SEČ nachádzala tesne nad 50 dolármi za barel. Pripisovala si tak zhruba osem percent. V utorok kvôli neistote ohľadom dosiahnutia dohody padla o takmer štyri percentá.

Svetové ceny ropy začiatkom tohto roka vinou silného previsu ponuky nad dopytom po prvýkrát za 12 rokov zostúpili pod 30 dolárov za barel. Neskôr síce časť strát zmazali, ďalej ale zostávajú hlboko pod úrovňami z prvej polovice roku 2014, keď výrazne presiahli 100 dolárov za barel.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy ropa

Diskusia (0 reakcií)