Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Centrom Istanbulu otriasol výbuch, hlásia 10 mŕtvych a ďalších zranených

12.01.2016, 10:33 | ČTK | SITA | TREND.sk

Desať mŕtvych a 15 zranených si v utorok vyžiadal výbuch v historickom centre európskej časti Istanbulu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bez spresnenia povedal, že medzi mŕtvymi a zranenými sú cudzinci aj Turci.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Aktualizované o 16:51

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş uviedol, že atentát spáchal 28-ročný sýrsky občan, ktorého sa podarilo identifikovať, aj keď bolo jeho telo rozhadzovanie na kusy. Bezpečnostné zdroje zatiaľ neoficiálne prisudzujú zodpovednosť radikálnej formácii Islamský štát (IS).

Väčšina z desiatich obetí boli Nemci. Nemeckej kancelárke Angele Merkelovej to telefonicky oznámil turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Predseda tureckej vlády tiež nemeckej kancelárke povedal, že vyšetrovanie dnešného samovražedného útoku, bude prebiehať v spolupráci tureckých a nemeckých úradov. Napísala to agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z kancelárie tureckého premiéra.

Zdroj z tureckej vlády pre tlačovú agentúru DPA spresnil, že najmenej deviati z desiatich zabitých boli nemeckí občania.

Útok turecká vláda odsúdila ako "hanebný čin". Šéfka diplomacie EÚ Federica Moheriniová vyjadrila účasť obetiam atentátu a priala skoré uzdravenie zraneným. Predseda Európskej rady Donald Tusk označil incident za brutálny teroristický útok.

Podľa reportéra televízie CNN Türk prítomného na mieste je zranených veľa a väčšinu z nich tvoria turisti.

Svedkovia a polícia uviedli, že na mieste ležia rozmetané kusy tiel. Turecká polícia oblasť uzavrela, na mieste sú hasičské vozy a pyrotechnici.

Výbuch otriasol turistami hojne navštevovanou štvrťou Sultanahmet na európskej strane mesta, v ktorej stojí Modrá mešita a byzantský chrám Božej múdrosti.

Explózia nastala okolo 10:20 miestneho času (9:20 SEČ) v blízkosti električkovej stanice u Theodosiovho obelisku.

Nemecké ministerstvo zahraničia, ktoré nevylúčilo, že medzi obeťami sú Nemci, vyzvalo svojich občanov, aby sa zatiaľ vyhýbali miestam, kde sa sústreďuje väčšie množstvo ľudí. Týka sa to ako verejných priestranstiev, ako aj turistických objektov.

Zároveň úrad varoval, že sa v celom Turecku naďalej dajú očakávať ďalšie násilné strety a teroristické útoky. Nemci sa majú tiež vyhýbať miestam, kde sa konajú masové demonštrácie, najmä vo veľkých mestách.

V Istanbule žijú desiatky Slovákov

Turecké úrady potvrdili, že medzi obeťami dnešného výbuchu v blízkosti Modrej mešity v tureckom Istanbule nie sú slovenskí občania. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Peter Stano.

„Podľa našich odhadov v Istanbule dlhodobo žije niekoľko desiatok slovenských občanov – najmä Sloveniek, ktoré sa vydali za tureckých občanov, ale presné štatistiky neexistujú, keďže ľudia nemajú povinnosť hlásiť nám, kde sa zdržiavajú, žijú alebo pracujú,“ uviedol P. Stano.

Podľa údajov registračného formulára by mali byť v tomto čase v Turecku traja Slováci. „Ale to sú len tí, ktorí sa dobrovoľne zaregistrovali. Zo skúseností vieme, že reálne počty bývajú vyššie,“ zdôraznil P. Stano.

Vyostrená situácia

Situácia v Turecku sa výrazne vyostrila po 20. júli minulého roku, keď sa v meste Suruč odohral bombový útok na zhromaždenie kurdských a prokurdských aktivistov, ktorí mali vycestovať do sýrskeho mesta Kobané a zapojiť sa tam do rekonštrukčných prác.

Represívne zákroky proti bunkám militantov podozrivých zo sympatií k IS však turecké bezpečnostné zložky zintenzívnili najmä po dvoch súbežných samovražedných atentátoch, ktorých terčom bolo 10. októbra zhromaždenie prokurdských a občianskych aktivistov v Ankare.

Oba útoky si vyžiadali približne 130 obetí. Z atentátov, ktoré sú označované za najzávažnejšie v novodobých dejinách krajiny, je podozrievaný práve IS.

Výber teroristických útokov v Turecku za posledný rok

18. mája 2015 - V kanceláriách tureckej opozičnej Demokratickej strany ľudu (HDP) v dvoch mestách na juhu krajiny došlo k dvom výbuchom, jeden z nich zranil najmenej šesť ľudí.

5. júna 2015 - Najmenej dvoch mŕtvych a viac ako 100 zranených si vyžiadali dva výbuchy v meste Diyarbakir na juhovýchode Turecka.

20. júla 2015 - Samovražedný atentátnik zaútočil na kultúrne stredisko v meste Suruç pri hranici so Sýriou, zabil 33 ľudí a vyše 100 osôb zranil (najviac obetí bolo medzi študentmi, ktorí práve oznamovali svoj zámer odísť pomáhať do sýrskeho mesta Koban). K zodpovednosti za útok sa prihlásil Islamský štát (IS).

10. augusta 2015 - Tureckom otriasla séria útokov. Terčom sa stal aj americký konzulát v Istanbule. Pri útoku na tamojšej policajnej stanici bolo zranených desať ľudí. Štyroch mŕtvych policajtov si vyžiadal aj bombový útok v blízkosti mesta Silopi v provincii Sirnak na juhovýchode Turecka.

16. septembra 2015 - Najmenej 12 ľudí zahynulo pri bojoch a bombových explóziách na juhovýchode Turecka, kde sa v posledných týždňoch rozhorel konflikt medzi armádou a kurdskými ozbrojenci.

10. októbra 2015 - Dva výbuchy si v centre Ankary vyžiadali najmenej 102 mŕtvych a 500 zranených. Explózie nastali krátko pred začiatkom mierového pochodu proti násiliu medzi tureckou armádou a kurdskými separatistami.

1. decembra 2015 - V blízkosti stanice metra v európskej časti najväčšieho tureckého mesta Istanbulu vybuchla podomácky vyrobená rúrková bomba, ktorá si vyžiadala päť zranených. Podľa tureckej prokuratúry stála za útokmi miestna bunka organizácie Islamský štát (IS).

23. decembra 2015 - Na medzinárodnom letisku Sabiha Gökçenové v ázijskej časti Istanbulu zabila explózia jednu zamestnankyňu upratovacej služby.

12. januára 2016 - Najmenej desať mŕtvych a 15 zranených si vyžiadal výbuch v historickom centre európskej časti Istanbulu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Istanbul, Turecko, výbuch

Diskusia (0 reakcií)