Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cenu slobody od veteránov druhej svetovej vojny dostalo šestnásťročné dievča

22.07.2019, 19:49 | TASR

Severofrancúzsky región Normandia vyzdvihol v nedeľu prácu švédskej environmentálnej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorej udelil ako vôbec prvej osobe svoju Cenu slobody (Prix liberté).

  • Tlačiť
  • 2

Mladá Švédka si ocenenie prevzala v meste Caen, pričom pózovala s dvoma veteránmi z vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii – Charlesom Normanom Shayom a Léonom Gautierom, informovala tlačová agentúra AP.

Ešte v júni si región pripomenul 75. výročie tejto operácie z druhej svetovej vojny, známej aj ako Deň D.

„Myslím si, že to najmenšie, čo môžeme urobiť, aby sme im vzdali poctu, je prestať s ničením toho istého sveta, za ktorého záchranu Charles, Léon a ich priatelia či kolegovia tak ťažko bojovali,“ povedala 16-ročná Thunbergová, známa ako popredná osobnosť svetového hnutia proti zmene klímy.

Neprehliadnite

Aktivistka varovala, že v súčasnosti svet speje k stavu, keď „môžu byť vysídlené miliardy ľudí“ pre stratu „najzákladnejších životných podmienok“. Niektoré časti planéty sa podľa nej môžu stať v určitých obdobiach roka neobývateľnými, čo je však stále možné odvrátiť.

Ďalšími favoritmi na získanie spomínanej ceny s finančnou odmenou vo výške 25.000 eur boli väznený saudskoarabský blogér Ráif Badawí a nezvestný čínsky fotograf Lu Kuang, doplnila agentúra DPA. Thunbergová chce podľa medializovaných informácií túto sumu rozdeliť medzi štyri environmentálne organizácie.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Greta Thunbergová