Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ceny bytov sa zvyšujú. K Bratislave sa pridali aj ďalšie mestá

20.10.2019, 14:08 | TASR

Za prvé tri kvartály roku 2019 sa na Slovensku zvýšili ceny bytov o 7,7 percenta. Za deväť mesiacov tohto roka vzrástla z 1671 až na 1800 eur za štvorcový meter (m2), čo v januári málokto očakával. Pre TASR to uviedol analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy

ceny bytov

„Je možné, že na konci roka bude táto cena atakovať hodnotu 1850 eur za štvorcový meter. Znamenalo by to dvojciferný ročný rast. Ten už teraz majú za sebou v segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších 3-izbových bytoch, Banská Bystrica a Košice. Po deviatich mesiacoch tohto roka sa tam zvýšili ceny o 14,2, respektíve o 13,9 percenta," priblížil situáciu na trhu analytik V. Kubrický. Dvojciferné zvýšenie cien na konci roka podľa neho pravdepodobne čaká aj Prešov a Bratislavu. Ceny v spomínanom segmente tam stúpli za tri štvrťroky o 9,3 percenta respektíve 8,2 percenta.

Naopak, v Nitre to bolo o 2,1 percenta. V aktuálnom cenovom rebríčku krajských miest v segmente starších 3-izbových bytov je na čele Bratislava (2386 eur za štvorcový meter), na druhom mieste sú Košice (1687 eur za štvorcový meter) a na treťom je Trnava (1617 eur za štvorcový meter). Na konci je Trenčín (1276eur za štvorcový meter). V hlavnom meste sú najdrahšie byty v centrálnom Starom Meste (3067 eur za štvorcový meter). „Práve tam sa spomedzi všetkých mestských častí zvýšili ceny starších 3-izbových bytov v tomto roku najviac, až o 12,2 percenta,“ doplnil V. Kubrický.

Neprehliadnite

Jeseň je v znamení nízkej ponuky bytov na trhu a ďalšieho znižovania úrokov na hypotékach. „Vidina dlhodobo nízkej ceny peňazí na finančnom trhu psychologicky nabáda ďalších záujemcov o bývanie k zadlžovaniu. Ceny bytov preto stále rastú, a to i napriek tomu, že od 1. júla 2019 je v platnosti posledná vlna reštrikčných úverových opatrení Národnej banky Slovenska,“ konštatuje analytik s tým, že týmito opatreniami nateraz centrálna banka minula všetku svoju „muníciu“, ktorú mala pripravenú proti neprimeranému zadlžovaniu obyvateľstva.

Novostavby, pretože sú drahšie ako staršie byty, kupujú realitní investori a ľudia, ktorí majú na bývanie vyšší rozpočet. „Staršie byty často preferujú rodiny deťmi. Okrem toho, že v porovnaní s novostavbou získajú za rovnakú cenu väčší počet štvorcových metrov, starostlivo sledujú pri výbere aj infraštruktúru, ako sú školy, škôlky, obchody, zdravotné zariadenia, možnosti mestskej hromadnej dopravy,“ vysvetlil V. Kubrický. Staršie byty sú podľa neho v lokalitách, ktoré tieto požiadavky spĺňajú. Záujem o ne na úkor novších sa zvyšuje aj v dôsledku rýchlo rastúcich cien naprieč celým realitným trhom.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy ceny bytov