Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ceny bytov sa zvyšujú. K Bratislave sa pridali aj ďalšie mestá

20.10.2019 | TASR

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

20.10.2019 | equilibriums

Čo sme čakali? Nič nové, dopyt po bytoch rastie, prírastok ponuky stále nezodpovedá dopytu, no a tlačenie peňazí do obehu - inflácia. Niet sa čomu čudovať.

Nie, riešením nepriaznivej demografickej krivky nie sú migranti.

20.10.2019 | shaggy

Riešením nepriaznivej demografickej krivky sú migranti.
A ceny bytov rastú hlavne kvôli štátu/verejnej správe, môžu za to nielen bezcenné papieriky v obehu, ale aj rôzne regulácie, dane, poplatky a v neposlednom rade aj Vallove ťaženie proti apartmánom.

21.10.2019 | Bosss

Riesenim nepriaznivej demografickej krivky nie su migranti ani nahodou. Riesenim je podpora zakladania rodin zo strany statu. A nie iba deklarovana, ale realna.
Preco by malo tazenie proti stavaniu nebytovych priestorov, ako byvania za nasledok rast cien? Tazenie proti odrbavaniu developerov je spravne.
Suhlasim s tym, ze nadmerna byrokracia pri schvalovani stavieb sposobuje nedostatocnu ponuku. Snad novy stavebny zakon trochu pomoze tejto situacii.

23.10.2019 | Morris

co mas na mysli pod tou podporou zakladania rodin zo strany statu?

21.10.2019 | @@@

"Riešením nepriaznivej demografickej krivky sú migranti." ....nie toto je riešenie len pre firmy a mmanažerov aby mali dalšich lacnych otrokov ....pre zvyšok obyvatelov na slovensku plati že riešenim demografie migranti nie su ....a po politickej stranke su migraniti len presunutie problemu do buducna čiže zbavenie sa problemu na určity čas čo je čisto politicke zmyšlanie kedže ich nikdy netrapi čo bude z krajinov o 10 alebo 20 rokov a stale stoja len na tom čo bude dnes alebo počas obdobia pokial su pri moci a preto politici migrantmi chcu len oddialiť problem ktory sa aj tak migraciou nevyrieši praveže naopak može sa ešte zhoršiť

21.10.2019 | Ivan475

pripomeňte mi niekto 2008, keď si každý kupoval nehnuteľnosti z ničoho.. teraz sa vytvorilo ešte väčšie nič, každý nakupuje ako o život, lebo veď úroky smerujú do mínusu a stress testy na splácanie pokryjú aj mínusové hodnoty, ak nie dofinancujeme úverom, veď ten sa tam neráta.. presne podľa konca filmu Big short či nie? :D

21.10.2019 | Bosss

Situacia oproti roku 2008 je znacne odlisna.
Niekolko malo rozdielov...
- hypoteka za 4% vs hypoteka za 1%
- kupyschopnost obyvatelstva je podstatne vyssia
- priemerna mzda je vyssia
- aktualna ponuka nehnutelnosti je historicky najnizsia

21.10.2019 | @@@

vidieť sa to da rôzne .....čo ak uroky narastu ...možno dnes sa to nikomu nezda pravdepodobne ale hypoteka sa neberie na 5 rokov ale väčšina z tych ludi ju ma aj na 30 rokov takže nestojime len na tom čo je dnes ale ja na tom čo bude o 5 alebo 10 rokov ....po dalšie ponuka nehnutelnosti je historicky najnižšie ?...hmmm ani nie v roku 2018 sa postavilo najviac bytov a domov od rozpadu československa a tento rok to bude asi zas o niečo viac postavenych bytov a domov zaroven je najviac rozostavanych domov a bytov do rozdelenia ....na druhej strane je vysoka ponuka je to prave pre tie nizke uroky čo znamena že možnosť dostania hypoteky maju aj ludia z ovela nižšim platom a tu to može byť problemov a to nie dnes ale v buducnosti kedže v roku 2008 brali hypoteky najmä ludia z dosť vysokym prijmom dnes ho beru aj bežny alebo chudobny ludia čo sa v buducnosti môže vyrazne prejaviť na zlyhanych hypotekarnych uveroch keby nahodou sa zyvšili urokove sadzby alebo aj v pripade nejakej ekonomickej recesie alebo krizy zaroven tito ludia si často dnes beru hypoteky natesno či často nemaju dostatočne manevre v pripade žeby uroky išli vyrazne hore ...mnohi si napriklad zobrali hypoteky z fixaiou na 5 rokov ale čo o 5 rokov bude akosi nikoho nezaujima .....čo ked o 5 rokov uroky narastu na 5% budu tito ludia schopny splacať dalej všetky tie hypoteky ???...grecko španielsko ale aj usa nam v minulosti ukazali že niekedy ten problem nevidime až ked nenastane a potom ... ....... :D :D :D

05.11.2019 | equilibriums

Čudujeme sa? Dopyt po bytoch rastie. Je prírastok ľudí, ktorí dospeli a ktorí teraz potrebujú bývať vo vlastnom, chceli by si založiť rodiny. Na druhej strane sa za posledných 30 rokov nestavali takmer žiadne byty (až na pár projektov, ktoré výraznu zmenu nepriniesli), teda ponuka bytov sa veľmi nezvyšovala.

Ceny bytov navyše potiahli hore samotné hypotéky, ktoré sú v princípe zlo. Treba produkovať byty, nie hypotéky. Hypotéka sa nemá poskytovať na existujúce nehnuteľnosti. S rastom peňažnej zásoby má rásť aj počet produktov v obehu, inak sa len vytvára inflácia - viac peňazí naháňa ten istý počet produktov. Ak hypotéka, tak na financovanie výstavby bývania, nie na financovanie nákupu už hotového bývania.

Najlepšie na tom všetkom je to, ako sa tešíme, že tu máme ekonomický rast. Aký zmysel má ekonomický rast, ak je bývanie stále viac a viac nedostupné? Že nebudeme mať na raňajky 4 rohlíky ale môžeme zjesť 40 rohlíkov? Alebo, že nemáme v rodine 1 auto, ale 3 auta? Alebo že si každý pol rok kupujeme nový mobil? Konzum a dlh sa stal hybnou silou ekonomiky.

Riešením je štátne nájomné bývanie. Ak je na nezmysly ako sú stíhačky a x iných nezmyslov (vrátane financovania zlodejín a korupcie), je aj na bývanie. Samozrejme, to už by parazitická, nečinná kasta ľudí žijúca z nič nerobenia a z nájmov prišla o lukratívny biznis.

Bez dostupného bývania si mladí nebudú zakladať rodiny a bez zakladajúcich rodín sa nebudú rodiť deti a bez narodených detí tu nebude o x rokov nová generácia, ktorá bude pracovať, aj na dôchodky. Prekvapenie, že všetko so všetkým súvisí?

05.11.2019 | Morris

v niecom by som s tebou aj suhlasil, ale ked si napisal Statne najomny byvanie, tak som si odplul a poslal by som ta kadelahsie.

Statne najomne byvanie tu uz bolo - skus poprekrucat tie zahladene mozgove zavity. Vysledkom bolo, ze byty neboli, za to bola korupcia.

Ak si mam vybrat medzi drahymi bytmi, alebo medzi ziadnymi, beriem drahe.