Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Černákov obhajca: Väčšina dôkazov ukazuje na Ruska

29.05.2019, 11:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Exminister hospodárstva a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy svojej bývalej biznis partnerky Sylvie Volzovej. Polícia sa o skutku dozvedela na základe výpovede bývalého bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka. Jeho obhajca Miloš Maďar v rozhovore opisuje, prečo si podľa neho jeho klient nemá dôvod niečo vymýšľať.

  • Tlačiť
  • 1

Prečo by mal niekto veriť, že sa v bývalom bossovi banskobystrického podsvetia Mikulášovi Černákovi pohlo svedomie a zrazu sa rozhodol nezištne vypovedať o svojich zločinoch?

Pretože jeho slová potvrdzujú aj ďalšie dôkazy. Keď svoje mlčanie prelomil po prvý raz, hneď na začiatku mu policajti povedali, že nebudú začínať žiadne trestné konanie, ak by to malo stáť len na jeho výpovedi. Všetko, čo povie, sa preveruje dlhé mesiace. Až potom sú vznesené obvinenia a podané obžaloby. M. Černák totiž nemá moc vzniesť obvinenie, niekoho obžalovať alebo odsúdiť. Jeho výpoveď je len jeden z dôkazov.

Vo všetkých prípadoch, v ktorých M. Černák figuruje, sú dôkazy dostatočné na to, aby sme sa v tom konkrétnom procesnom štádiu mohli nachádzať. V prípade Pavla Ruska boli dôkazy dostatočné na to, aby mohol byť postavený pred súd. A súd rozhodne, či kvantita a kvalita dôkazov bude stačiť na odsúdenie.

Je pravda, že M. Černák podmieňoval svoju výpoveď tým, aby v tejto veci vypovedal aj jeho bývalý spolupracovník Miloš Kaštan?

Skôr mal vážne pochybnosti o skutočnom odhodlaní vyšetriť takúto trestnú činnosť. Vyplynulo to z pachuti, ktorú zažil niekoľko mesiacov predtým v prípade zavraždeného podnikateľa, regionálneho politika a prednostu Okresného úradu v Poprade Vladimíra Bachledu. Bola preverená jeho výpoveď, jeho verzia sa potvrdila.

Obvinení boli členovia černákovcov aj sýkorovcov. No nakoniec sa udiala veľmi neštandardná vec a obvinenia boli všetkým obvineným okrem M. Černáka zrušené. Dokonca aj osobe, ktorá vôbec nepodala sťažnosť voči uzneseniu o vznesení obvinenia. Neviem, či sa niekedy niečo také stalo pri takom trestnom čine, ako je vražda.

Neprehliadnite

Ako si to vysvetľujete?

Máme určité indície o tom, čo sa mohlo stať. V našom postavení máme len obmedzené možnosti a prostriedky, ako to overiť. Všetko, čo M. Černák vedel, oznámil orgánom činným v trestnom konaní. Je na nich, ako s tým naložia.

Naozaj sa dá bez pochybností veriť všetkému, čo M. Černák povie?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Mikuláš Černák, objednávka, Pavol Rusko, vražda