Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Černobyľskou zónou bude premávať vlak

01.04.2017, 08:15 | ČTK

V zóne havarovanej jadrovej elektrárne v Černobyle začali prípravy na stavbu novej železničnej trate, ktorá poslúži na odvoz jadrového odpadu z ukrajinských elektrární. Stavba by mala byť dokončená v apríli 2018.

  • Tlačiť
  • 1

Nová železničná trať povedie medzi dosluhujúcou traťou Vylča-Janiv a centrálnym úložiskom jadrového paliva, ktoré sa v súčasnosti stavia v ochrannej černobyľskej zóne. Ukrajina sa tak snaží ušetriť za spracovanie vyhoreného jadrového paliva.

Podľa Enerhoatomu, štátneho podniku, ktorý prevádzkuje ukrajinské jadrové elektrárne, minie krajina 200 miliónov dolárov ročne za služby ruskej firmy Rosatom, ktorá jadrový odpad na Ukrajine spracováva.

Neprehliadnite

Po havárii druhého energobloku černobyľskej elektrárne v apríli 1986 vznikla v jej okolí tridsaťkilometrová ochranná zóna s vysokým stupňom zamorenia. V zóne je zakázaný trvalý pobyt ľudí, vstup je možný len na povolenie.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Černobyľ, vlak