Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Česi chcú namiesto straveniek peniaze. Naše gastrofirmy sa boja o správne stravovanie

16.08.2019, 08:00 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

Šéfka českého ministerstva financií Alena Schillerová navrhuje zmenu v poskytovaní príspevku na stravovanie zamestnancov. Zamestnávateľom by mala pribudnúť možnosť poskytovať zamestnancom okrem papierových a elektronických stravných lístkov aj peniaze priamo na účet.

  • Tlačiť
  • 20

Schválenie návrhu by urobilo veľký škrt cez rozpočet najmä firmám, ktoré stravné lístky poskytujú. Na Slovensku sa podobné úvahy naposledy objavili v roku 2016, keď päť gastrofiriem dostalo miliónové pokuty od Protimonopolného úradu (PMÚ) za kartelovú dohodu.

Plány s príspevkami na stravovanie A. Schillerová predostrela v rozhovore pre český denník MF DNES. Jej návrh je prostý, namiesto elektronických alebo papierových lístkov by zamestnanec mohol dostávať aj peniaze. Princíp by sa v zásade nemenil, zamestnanec by za mesiac dostal rovnakú hodnotu, ako mal v stravných lístkoch. Rozdiel by bol iba v tom, že by túto hodnotu dostal od zamestnávateľa na bankový účet. Peniaze majú byť navyše oddelené od mesačnej výplaty a nemajú podliehať dani či odvodom.

Neprehliadnite

h

ttps://twitter.com/alenaschillerov/status/115935558395011072

„Firmám by odpadla administratíva so stravenkami a náklady na provízie stravenkovým firmám,“ uviedla A. Schillerová pre MF DNES. Reštaurácie a obchody by ušetrili na províziách, ktoré musia platiť pri premene stravných lístkov späť na peniaze. Zamestnanec by navyše nemusel riešiť, kde a ako stravné lístky utratiť, prípadne sledovať ich platnosť. Pre gastro firmy by táto zmena znamenala značné zníženie ziskov.

U nás to navrhovala strana SaS

Podľa českých "stravenkových" firiem môžu tieto zmeny negatívne

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 20

Tagy gastrolístky, stravné lístky