Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Českí prevádzkovatelia reštaurácií chcú záruky, inak pošlú firmy do insolvencie

22.03.2020 | Tomáš Skřivánek

Diskusia (13 reakcií) Pravidlá diskusie

22.03.2020 | chr

Úplne v pohode ich pošlite do krachu. Nič sa nestane. A môžete to urobiť hneď teraz. Ušetríte kopec problémov štátu. Po odznení najhoršieho bude mať štát aj tak čo robiť a nemusí ratovať vaše trafiky. Čistý hienyzmus zo strany vášho egoistickeho konania. A nebojte sa svet sa nezrúti a určite vás bude mať kto nahradiť. Čisté vydieranie .

22.03.2020 | enko

a z coho budu ti zamestnanci zit tych 6 mesiacov (a co ak to bude trvat dlhsie ako 12 mesiacov)? z coho budu prepusteni zamestnanci platit hypo? nesplacane hypo sa nasledne prenesu do bank... vsetko na vsetko je uzko previazane, tiez by som firmy najradsej nezachranoval, ved podnikaju na vlastne riziko, ale toto je plosne, zasiahnute su cele odvetvia, otvorime prevadzky, firmy, a zomrie nam tu 10% populacie ? nuz neviem

22.03.2020 | Tomas_84

Neviem či má štát v súčasnej situácii na to, aby za všetkých platil nájom, energie, náklady na mzdy...Ako by sme odlíšili zsčo, ktorí majú problémy, keď značná časť z nich vykazuje minimálne príjmy. Odpustíme odvody plošne? Podľa mňa odloženie napr. o pol roka, je dobré riešenie. Firmy zachraňovať pôžičkami. Keď sa všetko vráti do normálu, môžu pomaly vracať požičané.

22.03.2020 | Dalo Bariak

Vacsinou firmy uz maju pozicane. A teraz si maju zase poziciavat? A kolko to bude stat? Si ochotny platit vyssie ceny za tovary a sluzby, aby firmy mali na splacanie dalsich poziciek? Nechces aby boli zamestnanci dotovani, takze je lacnejsie, ked ich podnikatel prepusti a aj tak budu dostavat pol roka na urade prace podporu? A stat aj tak nedostane odvody???

22.03.2020 | BrunoBruno

Prečo vydieranie? Veď toto postihuje všetkých. Ak sa zrúti jedno odvetvie, začne padať ďalšie. Ľudia si zadlženi, teda prestanú splácať ak nebudú mať mzdu. Začnú padať banky... A začne panika.... Táto situácia môže trvať týždne ale kľudne aj mesiace. A ak sa aj situácia zlepší, kde je istota, že po uvoľnení obmedzení sa zase vírus nerozšíri? Naopak je potrebné vytvoriť podporné programy aby sa odvetvia v maximálnej miere udržali...
Reštaurácie sú jedni z prvých, ktoré drvi súčasná situácia. Treba to riešiť.

22.03.2020 | chr

Reštaurácia sú len a len čistý spotrebiteľ peňazí , netvoria nič , žiadny produkt , ktorý tvorí hodnoty. Sú to len služby. Myslím ,že tento štát nemá toľko peňazí ,aby ich mohol rozhadzovať na krčmy a bary. Bude treba sanovať odvetvia, bez ktorých nevieme v súčasnosti existovať. Majitelia krčiem nech predajú drahé autá kúpia so Fabie.

22.03.2020 | Dalo Bariak

To je riadne hlupy nazor, ak si niekto mysli, ze ti, ck tvoria sluzby vlastne nevytvaraju ziadne hodnoty...

22.03.2020 | BrunoBruno

Reštaurácie (všeobecne stravovanie) sú jedno odvetvie. Pre Teba zbytočné. Teda i rôzne služby resp. maloobchod typu predaj kvetov, nechty, kaviarne, cukrárne, ... sú pre Teba zbytočné. Ale služby tvoria gro z hľadiska zamestnanosti (možno nie z hľadiska platenia daní), čo potom s tými ľuďmi? Odkiaľ píšeš? Z KĽDR?

23.03.2020 | chr

Ok beriem tvoju kritiku . Hospodárstvo začneme sanovať od krčiem a reštaurácii, pokračovať budeme športovcami , zvlášť hokejistami , pokračovať budeme umelcami a tak ďalej. Netvrdím ,že krčmy sú zbytočné. Akurát mi to príde absurdné. A kam sa podejú ostatný pracujúci. Súčasný stav nás postihuje všetkých rovnako. A ako budeme určovať výšku pomoci ? A aké položky sa budú preplácať . Toto mi príde absurdné . Len začnú nejaké problémy a už je tu vydieranie zátváraním prevádzok a krachmi. A to ešte nikto nevie ako to dopadne. Počkáme a uvidíme.

22.03.2020 | FeroImrecze

Čo znamená povinnosť "nahradiť všetky škody" ?
Podľa mňa preplatiť pokazené potraviny v mrazakoch. Podľa niekoho uhradiť najomne, podľa iných aj zisk.
Zamestnanci predsa môžu ísť na podporu. Následne na sociálku ak by to trvalo dlhšie.

22.03.2020 | CrakeN

A nie je preto jednoduchšie teraz podporiť podnikateľov, napr. uhradením miezd, časti nákladov a podobne, aby mohli ďalej rozumne podnikať a živiť ľudí? Ak sa na štát zavesí kopa nezamestnaných, štát to určite dlhodobo bude stáť ďaleko viac prostriedkov, lebo to nie je len podpora, to sú aj odvody do sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne atď. To sú náklady, ktoré doteraz platili podnikatelia a oni sa nerozhodli, že zatvoria, rozhodol to štát v záujme ochrany zdravia. Táto situácia nie je pre nikoho jednoduchá a doplatia na to v konečnom dôsledku všetci, pokiaľ sa nezačne rozsiahla podpora na udržanie zamestnanosti. Aspoň bude menej peňazí na rozkrádanie.

22.03.2020 | chr

Neviem si predstaviť preplácať mzdu všetkým krčmárom a ich zamestnancom. A čo my ostatný, ktorý sme doma. Aj my musíme platiť hypotéky a nemocenské. Radšej volím podporu v nezamestnanosti a následne sociálku. Banky nech si pomôžu. Majú peňazí dosť. A určite dostanú QE. Nikto nevie ako bude. Predpokladám že svet sa ekonomický posunie dozadu , respektíve bude stagnovať. Ako dlho t o ukáže až čas. Počkáme a uvidíme.

22.03.2020 | Dalo Bariak

Vsetko na seba nadvazuje. Ak podnikatel nevie tvorit zisk a dokonca ani platit najom, nech ho zaplati stat. Ok. Ale preco by potom nemal pocitit krizu aj prenajimatel, ktory pri plnom preplateni najmu dosahuje urcity zisk? Nech mu je potom preplacana len cast najmu a zvysok sa stornuje. Ok, ale potom preco by mal najomca platit banke plnu vysku uveru, ked sa nevie dostat k plnej vyske sumy za prenajom? Teda aj banky musia ziadat od svojich dlznikov menej penazi. Atd...