Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chceme byť v jadre, ale nechceme rešpektovať hodnoty, ktoré presadzuje EÚ

14.12.2017, 16:30 | Katarína Ragáčová | © 2017 News and Media Holding

V septembri pristúpila Európska únia k Istanbulskému dohovoru, ktorý hovorí o riešení násilia páchanom na ženách. Slovensko, ktoré chce byť v integračnom jadre Európskej únie, ho však odmieta ratifikovať. Prečo je to problém, hovorí Adriana Mesochoritisová z mimovládnej organizácie Možnosť voľby.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy

metoo

Aký veľký je problém sexuálneho zneužívania v rámci boja proti násiliu na ženách?

Násilie páchané na ženách má rôzne formy a prejavuje sa v rôznych prostrediach. Pokiaľ ide o sexuálne obťažovanie, výskum Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) v roku 2014 ukázal, že na Slovensku až 49 percent žien zažilo sexuálne obťažovanie, čiže takmer každá druhá žena. Ide o veľmi vysoký počet. Považujem za dôležité, že sa prostredníctvom kampane #metoo celosvetovo zviditeľnila aj táto forma násilia páchaného na ženách. Táto kampaň síce môže pomôcť scitlivieť spoločnosť a informovať bez zľahčovania o sexuálnom obťažovaní, na druhej strane naša krajina nemá vytvorený systém ochrany pre obete obťažovania.

V rámci tejto diskusie sa vedie polemika aj o tom, čo to vlastne je sexuálne obťažovanie na pracovisku.

Existujú rôzne formy. Od verbálnych útokov, znevažujúcich poznámok a sexistických vtipov až po fyzické. Môže ísť aj o mnohé neverbálne podoby, ako sú rôzne gestá, neželané objatia, dotyky. Sexuálne obťažovanie je jednoducho všetko to, čo si dotknutá osoba neželá. Teda to, čo považuje za obťažujúce, urážajúce, znižujúce jej dôstojnosť.

Takže, ak si kolega robí len srandu a ona to vie, znamená to, že toto nie je sexuálne obťažovanie?

Takto by som to nešpecifikovala. To neznamená, že sa jej to nemôže dotýkať. Ľudia až pričasto zahladzujú takéto sexistické správanie tým, že išlo o vtip a práve to zľahčuje túto formu násilia. Naša spoločnosť je veľmi necitlivá voči tomuto problému. Sexuálne obťažovanie sa často odohráva v mocensky nerovných vzťahoch nadriadení –podriadené. Preto je veľmi ťažké ukázať, že takéto správanie nám ubližuje.

Neprehliadnite

Nemyslíte si, že táto kampaň je len vlna, ktorá po čase opadne?

Kampane, ako #metoo majú veľký vplyv na to, že sa o probléme v spoločnosti rozpráva, spoločnosť sa môže dozvedieť o téme viac. Ale to nestačí. Potrebujeme vytvoriť efektívnejší systém ochrany obetí sexuálneho obťažovania ako aj systém ochrany žien pred všetkými ostatnými formami násilia. Politickí predstavitelia a predstaviteľky musia riešeniu násilia venovať najvyššiu pozornosť.

Znamená to, že vláda na Slovensku nerobí dosť, aby zabránila násiliu páchanom na ženách?

Nerobí dosť. Je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy metoo