Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chorváti legalizovali marihuanu. Bude však len na predpis

15.10.2015, 19:39 | ČTK | SITA

V Chorvátsku je od štvrtka legálne používať marihuanu na liečebné účely u pacientov, ktorí trpia závažnými ochoreniami ako sú rakovina, roztrúsená skleróza, AIDS a epilepsia. Umožňuje to príslušný právny predpis ministerstva zdravotníctva, ktorý vstúpil do platnosti.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

marihuana

Chorvátske médiá v tejto súvislosti však kritizujú, že v krajine zatiaľ nie sú registrované žiadne lieky, ktoré obsahujú tetrahydrocannabinol (THC), teda aktívnu látku obsiahnutú v konope.

THC má analgetické vlastnosti, a pomáha preto pri bolestiach. Uľavuje rovnako od symptómov ľuďom postihnutým chorobou AIDS a pacientom s rakovinou, ktorí prechádzajú chemoterapiou. Zvyšuje totiž chuť do jedla a znižuje pocity nevoľnosti.

Ministerstvo zdravotníctva upozornilo, že domáce pestovanie konope je naďalej nezákonné. Prípravky na báze marihuany budú dostupné výhradne na lekársky predpis. Na základe limitu stanoveného novou legislatívou môžu jednému pacientovi predpísať maximálne 0,75 gramu THC na mesiac.

Rozhodnutie legalizovať užívanie marihuany na liečebné účely bolo v Chorvátsku prijaté po niekoľkomesačnej kampani stúpencov tohto využitia drogy. Denník Jutarnji napísal, že Chorvátsko je dvanástou európskou krajinou, ktorá to umožnila – po Česku, Fínsku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Holandsku, Portugalsku, Rakúsku, Rumunsku, Španielsku a Veľkej Británii.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy marihuana