Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cigarety deťom predali Kaufland aj Billa, najhoršie sú pumpy (infografika)

01.09.2014, 05:30 | Adam Valček | © 2014 News and Media Holding

Takmer každý tretí predajca predá cigarety deťom či tínedžerom, hoci je ich predaj povolený až od osemnástich rokov. Ukázala to dvojtýždňová akcia Slovenskej obchodnej inšpekcie. Vo všetkých veľkých reťazcoch boli výsledky zhruba rovnaké, tínedžeri kúpili cigarety v pätine až tretine prípadov.

  • Tlačiť
  • 0

Z desiatich veľkých obchodných sietí dopadol najhoršie Kaufland, ktorého zamestnanci predali cigarety deťom v štyroch z dvanástich prípadov. V Bille išlo o šesť z devätnástich prípadov, v Tescu o štyri z pätnástich nákupov a v Lidli o tri z dvanástich prípadov.

Mladí (vo veku 11 až 17 rokov) pod dohľadom inšpektorov urobili 411 nákupov cigariet, z toho 112 kontrol prebehlo v desiatich obchodných sieťach. V tristo prípadoch nakupovali deti (11 až 15 rokov), v 111 prípadoch bol nakupujúcim tínedžer (16 až 17 rokov). Inšpekcia prebiehala v júli.

Okrem obchodných sietí Slovenská obchodná inšpekcia preverovala aj novinové stánky, krčmy, čerpacie stanice, dedinské potraviny či kantíny. Cigarety v nich dostali deti častejšie ako vo veľkých obchodoch. Napríklad z 36 kontrolovaných čerpačiek predali cigarety deťom v každej druhej, novinové stánky či krčmy mali podobné výsledky ako veľké reťazce, deti tam uspeli s nákupom cigariet v pätine až tretine prípadov.

Za porušenie zákona dostanú podnikatelia pokutu 1 000 alebo 1 500 eur, celkovo by mali byť udelené pokuty vo výške takmer 154-tisíc eur. Až 36-tisíc eur pripadá na veľké obchodné siete, z ktorých najviac zaplatí Billa.

Medziročne sa však situácia pri predaji cigariet deťom zlepšila, vlani totiž obchodníci predali tabakové výrobky štyrom z desiatich detí. V roku 2009 a 2008, kedy robila Slovenská obchodná inšpekcia kontrolu, sa dostali cigarety do rúk šiestim z desiatich detí, ktoré sa o ich kúpu pokúšali. V roku 2009 počet mierne klesol, no v priemere išlo stále o šesť z desiatich detí.  

Nezobrazuje sa vám graf správne? Našli ste chybu? Napíšte nám na web@trend.sk

  • Tlačiť
  • 0

Tagy cigarety, datablog, SOI

Diskusia (0 reakcií)