Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Návrat do starých časov? V Európe chcú znova ťažiť lepidlo moderného sveta

27.09.2019, 19:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Používa sa v spotrebnej elektronike či ako prísada do batérií. Je kľúčovou súčasťou smartfónov a elektronických vozidiel. Cín sa považuje za lepidlo technologického sveta. Zvýšený globálny záujem o tento kov z etických zdrojov môže vzkriesiť ťažbu v jednom z najchudobnejších britských regiónov, ktoré bolo kedysi významným ťažobným centrom.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Británia, cín

Poslednú cínovú baňu v Cornwalle na juhozápade Británie zavreli pred 20 rokmi z dôvodu klesajúcich cien cínu a nedostatku investícií. Okrem toho na konci 19. storočia objavili nové bohaté ložiská cína vo východnej Ázii a Južnej Amerike, kvôli čomu nebol viac anglický cín konkurencieschopným, pripomína portál CNN.

Po vnútrozemí a členitom pobreží kraja doteraz stojí viac ako dvetisíc opustených baní a skelety ťažobných konštrukcií. Mnohí baníci odišli za prácou do zámoria a región odvtedy upadá.

Podľa údajov EÚ je Cornwall druhým najchudobnejším regiónom severnej Európy, ktorí v porovnaní so zvyškom Británie trápi vyššia miera chudoby a bezdomovectva.

Neprehliadnite

V súčasnosti sa oblasť spolieha hlavne na cestovný ruch, ktorý ťaží práve vďaka priemyselnej minulosti kraja. Každý rok navštívi Cornwall okolo 4,5 milióna návštevníkov a počet ľudí zaujímajúcich sa o históriu baní stále stúpa.

Etický cín

Globálna spotreba cínu sa v roku 2018 zvýšila o viac ako 2,5 percenta a prognózy predpokladajú ďalší rast. Opustené cornwallské cínové bane by

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Británia, cín

Diskusia (0 reakcií)