Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čína aj Taiwan vstúpili do WTO

14.11.2001, 00:00 | Roman Schönwiesner | © 2001 News and Media Holding

Vstupu Číny predchádzali komplikované 15-ročné rokovania, Taiwan sa o vstup do WTO usiluje už 12 rokov. Predstavitelia Číny uvítali pričlenenie Taiwanu, vylúčili však priame obchodné zväzky s ostrovnou krajinou, kým táto neuzná suverenitu Pekingu nad sebou.

  • Tlačiť
  • 0

Minulý víkend sa na ministerskej konferencii Svetovej obchodnej organizácie (WTO) do jej radov začlenila najľudnatejšia krajina sveta a piaty najväčší hráč svetového obchodu – Čínska ľudová republika. Vstupu Číny, ktorý podľa ministra obchodu ČĽR Ši Guang-šenga „bude nevyhnutne mať široký vplyv na čínsku a svetovú ekonomiku“, predchádzali komplikované pätnásťročné rokovania.


Počas konferencie rástol optimizmus, ktorý môže vyústiť do odštartovania nového kola rokovaní o znižovaní prekážok obchodu. Brazílsky minister obchodu Sergio Amaral to v pondelok komentoval slovami: „Vidím svetlo na konci tunela a verím, že bude nové kolo.“


Iba deň po prijatí Číny schválila WTO prijatie Taiwanu. Malo by to viesť ku zvýšeniu ekonomickej integrácie medzi ostrými politickými rivalmi - Taiwanom a Čínou.


"Vykonali ste veľmi múdre a dôležité rozhodnutie. Taiwan bude dodržiavať pravidlá WTO a aktívne participovať na celej jeho činnosti," oznámil minister pre ekonomické záležitosti Taiwanu Lin Hsin-i predstaviteľom členských krajín WTO. Taiwan patrí medzi významné ekonomiky sveta a o vstup do WTO sa usiluje už 12 rokov.


Predstavitelia Číny krátko po rozhodnutí WTO privítali pričlenenie Taiwanu do organizácie, vylúčili však priame obchodné zväzky s touto ostrovnou krajinou, kým táto neuzná suverenitu Pekingu nad sebou. Čína považuje Taiwan za "odpadlícku" provinciu a pohrozila inváziou, ak Taiwan vyhlási nezávislosť.


Prezident Taiwanu Čen Šui-bian oznámil, že prijatie jeho krajiny za člena WTO predstavuje významný míľnik v rámci návratu Taiwanu na svetovú scénu a otvorí priestor pre nové príležitosti. Taiwanský parlament bude mimoriadne zasadať 16. novembra s cieľom ratifikovať vstup do WTO, pričom v januári 2002 sa Taiwan oficiálne pridruží do WTO ako "separátna colná teritória" spolu s ostrovmi Penghu, Kinmen a Matsu. Prezident Čen privítal aj pridruženie Číny, čo podľa neho pomôže prehĺbiť reformy a zliberalizovať ekonomiku najľudnatejšej krajiny sveta.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)