Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Čína mrzne. Šanghaj čaká najväčšiu zimu za 30 rokov

21.01.2016, 15:09 | ČTK

Školy vo viacerých čínskych mestách zostali vo štvrtok uzavreté a záchranári sú v pohotovosti kvôli mrazivému počasiu, ktoré sa rozhostilo po celej Číne.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Čína

Vo štvrtok okolo poludnia miestneho času namerali v Ja-kche-š 'v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko mínus 28 stupňov Celzia. Extrémne studeného počasia nebude ale ušetrený v najbližších dňoch ani juh Číny, kde očakávajú najnižšie teploty za posledných 30 rokov. Napríklad v subtropickom Šanghaji by mala ortuť teplomera podľa meteorológov klesnúť na mínus päť stupňov Celzia, napísala agentúra AFP.

Najväčšie mrazy sú hlásené z vnútrozemských severných oblastí Číny. „Vzal som si na seba všetko svoje oblečenie, ale stále mi nie je teplo,“ posťažoval sa v televíznej reportáži zo západočínskej Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang jeden z chodcov v meste A-le-tchaj, kde sa teplota pohybovala okolo mínus 26 stupňov Celzia. „Vietor je veľmi silný, keď mi fúka do tváre, strašne to bolí,“ dodal.

Národné meteorologické stredisko na svojich internetových stránkach predpovedá, že teploty sa majú v priebehu nasledujúcich štyroch dní znížiť o ďalších desať stupňov. Na 90 percentách územia najľudnatejšej krajiny sveta teploty klesnú pod bod mrazu, varovala oficiálna tlačová agentúra Nová Čína.

V metropole Pekingu by v sobotu malo byť mínus 17 stupňov Celzia. Provincia Če-ťiang na východe krajiny vyhlásila kvôli predpovedanej vlne mrazov druhý najvyšší stupeň ohrozenia.

Na internete sa objavili fotografie zo supermarketov v čeťiangskej metropole Chang-čou, kde sa nakupujúci bijú o čerstvú zeleninu, olej a pečivo a nechávajú za sebou prázdne regály.

Čínska finančná metropola Šanghaj, ktorá má subtropické podnebie, a Čchang-ša, metropola centrálnej provincie Chu-nan, očakávajú v nasledujúcich dňoch najnižšie teploty za posledných 30 rokov.

Školy v meste Čchang-ša a v Čchang-čou neďaleko Šanghaja preto s predstihom začali prázdniny, ktoré sa inak začínajú až krátko pred lunárnym Novým rokom, ktorý tento rok pripadá na 8. februára, napísala agentúra Nová Čína.

V meste Čchang-ša, kde žije okolo sedem miliónov ľudí, bude údajne väčšia zima než pri snehovej fujavici z roku 2008, ktorá si vyžiadala 129 mŕtvych a spôsobila škody za 150 miliárd jüanov (21 mld. eur).

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Čína

Diskusia (0 reakcií)