Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čína nahlasuje najviac patentov

12.12.2012, 07:30 | ČTK

Prvenstvo vzala dlhoročnému lídrovi - Spojeným štátom

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Čína

Čína v počte podaných žiadostí o patentové práva vzala v minulom roku dlhodobé prvenstvo Spojeným štátom. Vynálezcovia a firmy v Číne podali 526-tisíc žiadostí, čo bola štvrtina z celkového globálneho počtu. Oznámila to Svetová organizácia na ochranu duševného vlastníctva (WIPO). Európska únia v jej rebríčku skončila až na piatom mieste.

"Je to historický prelom," povedal agentúre Reuters generálny riaditeľ WIPO Francis Gurry. "Odráža to, ako sa presúva geografia inovácií," uvádza sa v správe.

Spojené štáty, kde sa vlani podalo 503-tisíc žiadostí, viedli tento rebríček od roku 2006. V histórii rebríčka boli na prvom mieste už len Nemecko a Japonsko.

Najnovšie údaje podľa F. Gurryho ukazujú, že Čína už prijala systém ochrany duševného vlastníctva. Jeho optimizmus však podkopáva správa Americkej obchodnej komory, ktorá označila Čínu za krajinu, ktorá je kvôli rozmachu tamojšej produkcie falšovaného a pirátskeho tovaru z hľadiska ochrany duševného vlastníctva jedna z najhorších na svete.

Na treťom mieste rebríčka WIPO sa umiestnilo Japonsko s 342 610 žiadosťami o patenty. Nasledovala Južná Kórea a až po nej Európska únia so 142 793 podaniami.

Európsky parlament v utorok podporil zavedenie jednotného únijného patentu, ktorého cieľom je znížiť firmám registračné náklady a zvýšiť konkurencieschopnosť ekonomiky. Súčasný schvaľovací proces je v Európe až 60-krát drahší ako v Číne a 18-krát drahší ako v USA.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Čína

Diskusia (0 reakcií)