Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Čína sa dostala k venezuelskému Eldorádu

25.09.2012, 15:15 | Branislav Benčat | © 2012 News and Media Holding

Krajiny podpísali dohodu o ťažbe na jednom z najväčších nálezísk zlata na svete

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Z jedného z najväčších nálezísk zlata na svete nachádzajúcom sa na území Venezuely budú ťažiť Číňania. Vláda juhoamerickej krajiny podpísala dohodu o spoločnom dobývaní so spoločnosťou China International Trust and Investment Corp, ktorú kontroluje Peking. V baniach Las Cristinas má byť podľa podľa odhadov až 17 miliónov uncí cenného kovu. Nachádzajú sa na juhu venezuelskej oblasti Bolivar neďaleko mestečka nesúceho meno bájneho zlatého mesta Eldorádo.

„Nálezisko je jedným z najväčších zásobníkov zlata nie len v krajine či v Latinskej Amerike, ale na svete,“ cituje slová venezuelského prezidenta Huga Cháveza, ktoré odzneli v štátnej televízii, portál Mineweb.com. V baniach by sa mala ťažiť aj meď, ktorej najväčším svetovým spotrebiteľom je Čína.

Detaily kontraktu medzi krajinami nezverejnili, podľa oboch strán ho ale tvoria dohody na rozdelení inžinierskych a stavebných prác a otázky spracovania zlata a medi. Na základe ďalšej podpísanej zmluvy vznikol na najbližších päť rokov plán mapujúci nerastné bohatstvo Venezuely. Najľudnatejšia krajina sveta by o ňom mala mať kompletné informácie. H. Chávez po stretnutí s Číňanmi vedenými prezidentom spoločnosti Čchangom Čen-mingom v prezidentskom paláci informoval, že sa spolu dohodli aj na prehĺbení spolupráce v otázkach ropného priemyslu Venezuely.

Prezident známy svojim negatívnym postojom voči Západu, dlhodobo vyhlasuje, že Venezuela vlastní najväčšie preukázané rezervy ropy na svete. Kým ešte v roku 2010 britská ropná spoločnosť BP jeho slová spochybňovala a prvenstvo pripisovala Saudskej Arábii, podľa poslednej správy o svetových zásobách ropy mu dáva za pravdu. Venezuela podľa nej disponuje rezervami 296,5 miliardy barelov ropy, Saudskoarabské kráľovstvo má 265,4 miliardy. Tretie miesto patrí Kanade so zásobami vo výške 175,2 miliardy barelov. Napriek tomu dlh Venezuely v posledných rokoch narástol na 90 miliárd dolárov a ropa sa pre pre krajinu stala nenahraditeľnou komoditou aj vo vzťahu k Číne. Najväčšiemu veriteľovi ňou spláca veľkú časť 36 miliardovej pôžičky, ktorá odtiaľ do krajiny natiekla.

Minister energetiky a ropného primyslu Rafael Ramiréz po stretnutí s čínskou delegáciou Venezuelčanov informoval, že jej predstavitelia sa zaviazali aj k výstavbe 30-tisíc nových domov. Tie by mali pomôcť v riešení problematickej situácie s nedostatkom ubytovacích jednotiek v krajine.

Nálezisko Las Cristinas má za sebou pestrú históriu a miestni obyvatelia veria, že je prekliate. Roky prechádzalo z ruky do ruky ťažobných spoločností, vrátane kanadského giganta Placer Dome, ktorého neskôr prevzala najväčšia ťažiarenská spoločnosť na svete Barrick Gold. Pre nekončiace sa právne spory a naťahovačky s venezuelskou vládou a úradmi sa im však nedarilo zlato dolovať.

V roku 2002 získala licenciu na ťažbu ďalšia kanadská spoločnosť Crystallex International Corp. Ani tej sa nepodarilo nájsť spoločnú reč s Venezuelčanmi a právne spory ukončilo až odobratie licencie. Firma z Toronta teraz žiada pred arbitrážnym súdom Svetovej banky kompenzáciu za ušlý zisk vo výške 3,8 miliardy amerických dolárov.

Zdroj: Crystallex International Corp

Pohľad na oblasť náleziska zlata Las Cristinas vo Venezuele.

Foto - Crystallex International Corp

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Čína, ropa, Venezuela, zlato

Diskusia (0 reakcií)