Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čína už vraj nemanipuluje menu, rozhodli v USA

14.01.2020, 08:33 | TASR

Americké ministerstvo financií v pondelok oznámilo, že Čínu odstránilo zo zoznamu menových manipulátorov, informoval agentúra DPA. Čína a USA majú v stredu podpísať prvú fázu obchodnej dohody.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Čína, obchod, USA

Čína sa podľa amerického ministra financií Stevena Mnuchina zaviazala, že sa bude vyhýbať devalvácii meny s cieľom získať konkurenčnú výhodu a bude podporovať transparentnosť a zodpovednosť.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa Čínu v auguste 2019 označila za menového manipulátora.

Washington v tom čase na Peking vyvíjal nátlak, aby splnil obchodné požiadavky USA.

Čína sa napriek tomu trápi

Predaj automobilov v Číne vlani klesol, už druhý rok po sebe. Ukázali to v pondelok údaje čínskeho združenia výrobcov áut (CAAM).

Čínsky trh s automobilmi je pritom najväčší na svete a do roku 2018 býval spoľahlivým zdrojom rastu a zisku globálnych automobiliek.

Automobilový trh v krajine sa zmenšuje od júla 2018. Zhruba v tomto odvetví zaviedla vláda v Pekingu prísnejšie emisné normy, čo v kombinácii so spomaľovaním čínskeho hospodárstva narušilo spotrebiteľský dopyt.

Tempo poklesu predaja áut sa však od októbra 2019 spomalilo a dosiahlo nízke jednociferné čísla. V decembri klesol predaj len o 0,1 % oproti predchádzajúcemu roku na 2,7 milióna automobilov.

Predaj nových energetických vozidiel (NEV), ktorý zahŕňa elektrické aj hybridné autá, klesol vlani o 4 % oproti predchádzajúcemu roku na 1,2 milióna po náraste o 62 % v roku 2018.

Sektor začal klesať po znížení dotácií o viac ako 50 %.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Čína, obchod, USA