Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čína vytiahla proti Trumpovi tromf. Vzácne zeminy môžu byť dvojsečnou zbraňou

31.05.2019, 18:23 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Americko - čínska obchodná vojna pokračuje vyťahovaním nových zbraní. Peking najnovšie pohrozil Washingtonu, že by ho mohol odstrihnúť od dodávok vzácnych kovov, ktoré sú dôležité v elektrotechnickom aj vo vojenskom priemysle.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Čína, clá, USA

Americký prezident Donald Trump postupne zisťuje, že Čína nie je slabý nepriateľ, ktorý pasívne čaká, aké nové clá na tovary si vymyslí. Peking má v zásobe nielen odvetné clá na americký tovar, ale aj na komodity, ktoré USA potrebujú a dovážajú ich najmä z Číny.

Ide o prvky vzácnych zemín ako napríklad dysprózium a neodým. Vyrábajú sa z nich magnety, ktoré sú súčasťou motorov a generátorov. Iné vzácne kovy sa zas využívajú v elektronike či vojenskom priemysle.

Neprehliadnite

Čínska tlač tento týždeň začala varovať USA, že Peking môže export obmedziť, prípadne na nich uvaliť nové clá.

„Podľa toho, čo viem, Čína vážne uvažuje, že obmedzí export vzácnych minerálov do USA,“ vyjadril sa na Twitteri editor čínskych novín Global Times. V priebehu colnej vojny už Čína zaviedla 25-percentné clá na dovoz zemín z USA. Tie sa potom v Číne spracúvajú a extrahované prvky sa vyvážajú späť do Ameriky.

Reálna hrozba?

Analytici tvrdia, že Peking v tomto prípade iba nestraší, ale je pripavený vzácne kovy použiť ako zbraň v obchodnej vojne s USA.

„Geopolitický a ekonomický význam ťažby vzácnych nerastov, kde má Čína takmer monopolné postavenie, je neodškriepiteľný,“ tvrdí komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.

Svedčia o tom čísla. Čína je najväčším producentom prvkov vzácnych zemín na svete s 81-percentným podielom na trhu v roku 2017, ukazujú údaje Geologickej služby Spojených štátov. A to aj napriek tomu, že sa na jej území nachádza len 37 percent svetových zásob. Väčšinu materiálu dováža a spracúva. Vzácne zeminy sú totiž veľmi náročné na spracovanie a je z nich veľa odpadu a škodlivých látok.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Čína, clá, USA

Diskusia (0 reakcií)