Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Číňania poslali do kozmu prvú nákladnú loď vlastnej výroby

20.04.2017, 17:30 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: SIS-kári minuli na bežné výdavky 46 miliónov eur

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

V siedmom kole prideľovania podpory na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov získalo poukážky 339 domácností. Z nich 55 dostane poukážky na systémy bez využitia elektrických akumulátorov. „Vydali sme poukážky v celkovej hodnote jeden milión eur,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.

Zamestnanci, ktorí sa ešte nerozhodli či a komu darujú dve, respektíve tri percentá z dane, majú na to posledné dni. Upozorňuje na to finančná správa. Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2016, totiž predkladajú vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane na osobitnom tlačive v lehote do 2. mája 2017.

Na severnej D1 medzi Popradom a Spišským Štvrtkom sa stala reťazová dopravná nehoda. Podľa polície sa zrazilo do 40 vozidiel. Počas nehody nikto nezomrel, podľa najnovších údajov si však vyžiadala vyše 20 zranených ľudí. Diaľnica bola uzavretá, tvorili sa rozsiahle kolóny. Záchranné a evakuačné práce komplikovalo extrémne nepriaznivé počasie. Jeden zo šiestich pacientov, ktorí boli prevezení do nemocnice, je v kritickom stave. Ide o muža s viacnásobnými vnútornými poraneniami. Informoval o tom Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc Svet zdravia. „Absolvoval brušnú operáciu a na piatok je naplánovaný jeho prevoz na vyššie pracovisko do Košíc, na kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ uviedol. Zvyšní pacienti mali podľa jeho slov narazené rebrá, podvrtnutú krčnú chrbticu alebo otras mozgu. Dvaja pacienti si vyžiadali iba ambulantné ošetrenie a následne boli prepustení domov.

Hromadná dopravná nehoda na diaľnici D1 neďaleko PopraduZdroj: SITA / AP

Výdavky Slovenskej informačnej služby (SIS) v minulom roku predstavovali 47 012 378 eur. Uvádza sa to v dokumente Návrh záverečného účtu rozpočtovej kapitoly Slovenská informačná služba za rok 2016, ktorým sa bude zaoberať Vláda SR. Z tejto sumy predstavovala podľa dokumentu suma 46 012 556 eur bežné výdavky, napríklad výdavky na mzdy, platy, služobné príjmy, ďalej spravodajskú činnosť, rutinnú a štandardnú údržbu majetku štátu v správe SIS alebo napríklad pohonné látky, servis, údržbu a povinné zmluvné poistenie služobných vozidiel.

Za posledných sedem rokov zaniklo na Slovensku spolu 44 749 spoločností. Oproti roku 2009 tak minuloročné čísla ukazujú 200-percentný nárast počtu zatvorených spoločností. Podľa analytikov z Bisnode Slovensko je za tým viac dôvodov.

Nitra momentálne zažíva veľký stavebný boom. V blízkej budúcnosti majú v meste pribudnúť stovky nových bytov. Zámery už ohlásilo množstvo súkromných investorov aj mesto.

Zavedenie povinných trinástych platov by na Slovensku zabrzdilo rast miezd. Na štvrtkovom brífingu to uviedol predseda Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský. Ako povedal, podnikatelia vyplácajú peniaze najmä vtedy, keď sa firme darí, a podporujú oslobodenie trinástych platov či koncoročných odmien od daní a odvodov, chcú však zachovať dobrovoľnosť ich vyplácania.

Neprehliadnite

Čína vo štvrtok vyslala do vesmíru prvú nákladnú kozmickú loď vlastnej výroby. Jej úlohou bude spojiť sa s čínskou vesmírnou stanicou a vykonať tam sériu vedeckých experimentov. Píše o tom agentúra AP. Automatická loď Tchien-čou 1 (Nebeský koráb 1) odštartovala z kozmodrómu Wen-čchang, ktorý sa nachádza v juhočínskej provincii Chaj-nan.Tchien-čou 1 sa má spojiť s čínskou vesmírnou stanicou Tchien-čou 2 (Nebeský palác 2), na ktorej sa ešte nenachádza ľudská posádka. Potom bude vykonávať naprogramované vedeckovýskumné úlohy. Na stanici Tchien-čou 2 vlani strávila 30 dní dvojica čínskych kozmonautov, ktorí sa zvyknú nazývať tajkonauti. Stanica sa zatiaľ len stavia a plne funkčná by mala byť až v roku 2022.

Zdroj: SITA / AP

Počet firiem založených Ukrajincami v uplynulých rokoch na Slovensku prudko stúpol. Z analýzy spoločnosti Finstat vyplýva, že za uplynulých šesť rokov ich vzniklo v krajine 1 324, čo je viac ako za celých dvadsať rokov predtým.

Austrália sa chystá výrazne sprísniť podmienky pre získanie občianstva. Vláda premiéra Malcolma Turnbulla chce vyžadovať lepšie znalosti angličtiny, dlhšiu dobu pobytu v krajine aj dôkazy o integrácii do spoločnosti, napríklad trvalý pracovný pomer. S odvolaním sa na vyjadrenie austrálskej vlády o tom vo štvrtok informovala agentúra AP. Uchádzači o austrálsky pas budú podľa premiéra musieť preukázať predovšetkým súznenie s austrálskymi hodnotami.

Venezuelské úrady prevzali kontrolu nad továrňou americkej automobilky General Motors a zhabali jej ďalší majetok v krajine. Firma v stredu večer oznámila, že považuje tieto kroky za nelegálne a chce sa proti nim brániť. K zabaveniu majetku najväčšieho amerického výrobcu automobilov dochádza v čase prehlbujúcej sa politickej a ekonomickej krízy vo Venezuele.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)