Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čínske luxusné komplexy sa budú musieť krotiť v uctievaní západnej architektúry

26.03.2016, 09:00 | ČTK

Luxusné bytové bloky v Číne sa dlhodobo predbiehajú vo vymýšľaní "cudzích" a "nóbl" znejúcich názvov, akými sú Merlin Champagne Town, Beijing Yosemite alebo Château Edinburgh. Dni exotického pomenovávania však môžu skončiť po tom, čo minister pre verejné záležitosti Li Li-kuo sľúbil, že zmení bizarné a západne znejúce názvy bytových komplexov, ulíc, mostov a budov.

  • Tlačiť
  • 0

Jeho iniciatíva nadväzuje na februárové vydanie vládnych smerníc, ktorých cieľom bolo zastavenie "chaotickej propagácie Západ uctievajúcej a divnej architektúry". Podľa L. Li-kua by mali miesta odrážať čínsku kultúru a dlhú históriu.

Prvým terčom majú byť tie názvy, ktoré poškodzujú zvrchovanosť alebo národnú česť, sú v rozpore so socialistickými hodnotami, sú nemorálne alebo pritiahli najviac sťažností verejnosti, napísala oficiálna tlačová agentúra Nová Čína.

Návrh by mohol skoncovať s celonárodným trendom, ktorý siaha od Galaxy Dante v Šen-čene až po Eton Town v Šu-čou, kde developeri popustili uzdu fantázii, aby západne znejúcimi názvami pritiahli strednú vrstvu, ktorá si zakladá na svojom postavení. Čína dokonca napodobnila aj celá mestá v zahraničí, napríklad rakúsky Hallstatt, ktorý vznikol v juhočínskej provincii Kuang-tung.

Podobných výstrelkov sa však zatiaľ iniciatíva dotknúť nemá, zameriava sa len na tie prípady, v ktorých je názov značne prehnaný. To je aj prípad „vodného mesta Benátky“, kde je v čínskej verzii len malý rybníček.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy architektúra, Čína

Diskusia (0 reakcií)