Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čínskemu Googlu strmo klesol zisk, príjmy z reklamy sú pod tlakom

20.08.2019, 09:49 | TASR

Čínsky internetový gigant Baidu vykázal za druhý štvrťrok strmý pokles čistého zisku a jeho tržby rástli najpomalšie za dva roky. Vedenie zároveň upozornilo, že kľúčové príjmy z reklamy zostávajú pod tlakom.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Baidu

Spoločnosť, prezývaná aj čínsky Google, mala v uplynulých rokoch ťažkosti s udržaním tempa rastu, pretože užívatelia internetu prešli na smartfóny. Minulý týždeň bol Baidu vyradený z rebríčka piatich najhodnotnejších čínskych internetových spoločností po tom, ako jeho trhová kapitalizácia klesla a predbehla ho firma NetEase, ktorá produkuje videohry a zameriava sa na obchodovanie na internete.

Neprehliadnite

Baidu oznámil, že jeho zisk v 2. štvrťroku 2019 klesol medziročne o 62 percent na 2,41 miliardy jüanov (307,86 milióna eur). Dôvodom boli náklady na konsolidáciu. Tržby Baidu vzrástli o 1,4 percenta na 26,33 miliardy CNY. Prekonali pritom odhady analytikov, ktorí očakávali tržby 25,8 miliardy CNY.

Čínsky gigant však varoval, že jeho tržby v 3. štvrťroku môžu klesnúť o 5 percent. Vedenie spoločnosti uviedlo, že vďaka nedávnym investíciám do znalostnej platformy Zhihu a vedeckej stránky otázok a odpovedí Guokr.com sa zameriava na zlepšenie obsahu.

Vláda v Pekingu pozorne monitoruje citlivý obsah sociálnych sietí v Číne a Baidu uviedol, že v 1. polroku „odfiltroval viac ako miliardu zavádzajúcich, nekvalitných reklamných materiálov a desiatky miliárd urážlivých, nevhodných obrázkov, textov, videí a webových odkazov“.

Po odchode Google z Číny sa Baidu už tradične spolieha na reklamu, ktorá sa rozhodujúcou mierou podieľa na jeho príjmoch. Toto odvetvie je však obzvlášť citlivé na spomalenie hospodárskeho rastu. Spoločnosť sa preto snaží posunúť smerom k technológiám ako sú umelá inteligencia a autonómne vozidlá.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Baidu

Diskusia (0 reakcií)