Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čínsky prepad pokračuje, európske akcie ho korigovali

25.08.2015, 16:03 | Michal Lehuta | © 2015 News and Media Holding

Akciové trhy po celom svete sa v posledných dňoch prepadávali. Výpredaje spustila Čína, ktorej šanghajský index v „čierny pondelok“ padol o 8,5 percenta. V poklese pokračoval aj v utorok, až pod psychologickú hranicu tritisíc bodov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

akcie, burzy, trh

Spľasnutie tamojšej finančnej bubliny, ktoré možno pozorovať už od júna a ktoré pokračovalo augustovou devalváciou juanu, sa tak ešte neskončilo.

Čínska centrálna banka preto ďalej znížila kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu, od novembra už po piaty raz. Na trh tiež vliala takmer 24 miliárd dolárov, uvádza analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Celkovo sa však reakcia čínskych autorít na miestnu finančnú krízu javí ako nedostatočná. Skupina čínskych investorov podľa Financial Times dokonca na chvíľu uniesla šéfa šanghajskej burzy kovov Fanya a predviedla ho na políciu žiadajúc vysvetlenie, prečo zmrazil ich fondy.

Tri hlavné americké akciové indexy (S&P, Dow Jones a Nasdaq) v reakcii na vývoj v Ázii za niekoľko dní oslabili až o desatinu. To zrejme odsúva septembrový očakávaný začiatok zvyšovania úrokových sadzieb Fedom, americkou centrálnou bankou, na neskôr. Boli to totiž aj očakávania vyšších úrokov v USA, ktoré z rozvíjajúcich sa trhov sťahovali zdroje do Spojených štátov a posilňovali dolár.

Kvôli prepadu akciových trhov i zmene očakávaní americká mena naopak oslabila a európska posilnila. Euro je voči doláru momentálne najsilnejšie od januára, kurz dosahuje 115 centov za jednotku európskej meny.

Analytici z Capital Economics citovaní v USA Today si myslia, že investori na čínske riziká reagujú až prehnane silno. V utorok po znížení čínskych úrokov európske akcie (britský a nemecký index) znovu rástli, čím vymazali väčšinu pondelňajších strát. Po pondelňajšom poklese o 4,5 percenta v utorok narástli naspäť o viac ako tri percentá. Augustový Ifo index nemeckej hospodárskej dôvery dokonca opäť mierne vzrástol.

Samotný šanghajský akciový index je v medziročnom porovnaní stále v pluse. Do júna totiž v priebehu jediného roka narástol o viac ako 100 percent. Čínsky index nákupných manažérov Caixin je však na najnižšej úrovni za posledných šesť rokov, čo naznačuje, že ríša stredu má problémy aj v reálnej ekonomike. Nie len na finančných trhoch.

V kontexte čínskeho spomalenia hospodárskeho rastu, najmä priemyselnej produkcie a pádu akciových trhov, klesajú aj ceny ropy a ostatných komodít. Barel americkej WTI zlacnel pod 40 dolárov po prvý raz od krízového roku 2009.

To zrejme spomalí ekonomiky najmä rozvíjajúcich sa krajín vyvážajúcich nerastné suroviny. Oslabujú sa tiež kurzy ich mien, napríklad juhoafrického randu či malajzijského ringitu. Rástli naopak finančné „bezpečné prístavy“ ako americké a nemecké dlhopisy. Tradičné zlato po augustovom zdražovaní k 1 160 dolárom za uncu už ani nie.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy akcie, burzy, trh

Diskusia (0 reakcií)